Ekonomi

2021 Yeni Doğan Çocuk Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır

2021 Yeni Doğan Çocuk Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Devlet yeni doğum yapan anneler için doğum parası yardımı yapmaktadır. Yardımdan faydalanmak için aranan ilk şart, annenin veya babanın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasıdır. Bu şartı karşılayan kişilere devlet geri ödemeksizin yardımda bulunuyor.

2021 Yeni Doğan Çocuk Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Doğum parası yardımından yararlanmak isteyen kişilerden bazı evraklar istenir. Yeni doğan çocuk yardımı parası almak için ise gerekli evraklar şunlardır;

Yeni doğmuş olan bebeğin kimlik kartının çıkmış olması,

Baba ya da anneden birinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sitesinde bulunan doğum başvuru dilekçesi çıktısı,

Bu evrakları ve şartları eksizsiz tamamlayan kişiler gerekli evrakları tamamlayıp, başvuru formunu doldurmalıdır. Daha sonra ister kargo aracılığıyla isterse bireysel olarak gerekli evrakları Sosyal Hizmet Merkezleri’ne veya Aile, çalışma ve sosyal Hizmetler Müdürlüklerine ulaştırmalıdır.

Doğum Parası Nasıl Alınır?

Doğum parası devlet tarafından karşılıksız ödenen bir yardımdır. Doğum parası almak isteyen anne adayları doğum izninden önce iş yerinden ayrılmış olmaları gerekir. Aksi taktirde ödeme koşulları için gerekli şartı yerine getirmemiş oluyorsunuz. Yine çalışan annelerin yardımdan yararlanması için doğum izninden sonraki 112 günlük zaman diliminde çalışmaması gerekiyor.

Eğer anne çalışmıyor ve SGK’lı ise, babanın çalışma koşulları dikkate alınarak yardım ödeneği yapılıyor. Doğum parası yardımından yararlanmak için aranan bir şart ise bebeğin hayatta olmasıdır. Bu koşullara uyum sağlayan anne ve baba adaylarının başvuruları kabul edilir ve tek sefer olmak üzere doğum yardımı alabilirler.

Doğum Parası Ne Kadar?

Doğum yardımı miktarını anne adayının sahip olduğu çocuk sayısı belirlemektedir. İlk çocuğunu dünyaya getiren anne adaylarına 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üç ve sonraki doğan çocuklar içinde 600 TL yardımda bulunmaktadır. İkiz veya çoğul gebeliklerde ise çocukların biri için 300 TL, diğeri içinse 400 TL yani toplam 700 TL yardım yapmaktadır. Eğer çocuklar üçüzse üçüncü çocuk içinde 600 TL olmak koşuluyla toplam 1300 TL doğum parası yardımı yapılır. Doğum sırasında anne vefat ederse, yardım baba tarafından alınabilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu