Anne ve Çocuk

Abur Cuburların Çocukların İçin Oluşturduğu Riskler

 

Abur cubur tarzı olan yiyeceklerin çocuklar tarafından yüksek miktarda tüketimi onları sağlık anlamında çok büyük risklere ve sorunlara itmektedir.

Ülkemizde sağlıksız ve dengesiz beslenme oldukça yaygınlaşmış durumdadır. Özellikle çocuklarda görülen ve oldukça sağlıksız bir beslenme olan abur cubur tüketimi hem sağlık açısından hiçbir faydasının olmadığı gibi aynı zamanda çocukların sağlıkları ve gelişimleri için oldukça büyük riskler barındırmaktadır. Çünkü bu besinlerin içeriğinde ne olduğu kesin bir şekilde bilinememektedir. Ve oldukça ucuz olarak satılan bu besinlerin içeriğinde çok yüksek oranda sağlıksız ve kanser riski oluşturan besinler yer almaktadır. Bu sebeple abur cuburların oluşturduğu riskler göz önünde bulundurularak çocukların bu tür beslenmelerden uzak durması sağlanmalıdır.

Abur Cuburların Çocuklar İçin Zararları

Ülkemizde abur cubur adı verilen sağlıksız ortamlarda ve sağlıksız besinlerle üretilen yiyeceklerin tüketimi hat safhaya ulaşmıştır. Artık çocuklar doğal ve kaliteli beslenmende çok bu tür gıdalara yönelmiş durumdadır. Bu gıdalar hem sağlık hem de gelişimsel açıdan odlukça riskli gıda maddeleridir. Abur cuburların çocuklar için zararları ise şu şekildedir;

  • Bu tür gıdalar özellikle çocukların hareketsiz kalmasına sebep olmaktadır. Bilgisayar başında tüketilebilen bu gıdalar çocukların anti sosyal ve hareketsiz bir yaşam sürmesine sebep olmaktadır.
  • Bu gıdalar aşırı kilolara nende olmaktadır. Bu aşırı kilolar çocuk yaşta birçok sağlık sorunun meydana gelmesine sebep olmaktadır.
  • Bu gıdalar trans ve doymuş yağ oranı bakımında çok riskli durumdadır. Buda kalp ve damar hastalıkları riskini oldukça arttırmaktadır.
  • Özellikle küçük yaşlarda bu besinlere alışan çocuklarda obezite riski hat safhaya çıkmaktadır.
  • Bu besinler yüzünden yeterli beslenmeyen çocuklar gelişimleri için gerekli besinleri alamadıkları için gelişimlerinde yavaşlamalar görülmektedir. Abur cubur yeme ile sağlıklı atıştırmalık birbirine karıştırılmamalıdır. Sağlıklı besinlerle yapılan atıştırmalar oldukça sağlıklı ve dengeli bir beslenme sağlamaktadır.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu