Sağlık

Adet Görme Mekanizması Ve Gebeliğin Başlaması

Adet görme mekanizması ve gebeliğin başlaması nasıldır? Adetli iken oluşan durumlarla gebe kalmanın bağlantıları nedir? Gebelik sürecinin başlangıcında adet dönemi ile ilgili kısa bilgileri bu yazımızda bulmanız mümkündür.

Adet dönemi mekanizması her sağlıklı kadında farklı olarak yaşanıyor. Adet görme kadınlarda 15 yaşlarında başlayıp menopoz sürecine kadar devam eder. Bu süreç içerisinde kadınların yumurtalıklarında değişikler yaşanıyor. Yumurtalıklar adet dönemi sürecindeki sisteme göre çalışıyor. Bu yüzden de gebelik sürecinin başlamasında adet dönemi etkilidir.

Günümüzde bazı çiftler bebek sahibi olmak istiyor. Bu yüzden de kadının adet düzeni ile yumurtalıklarının işleyişi öğrenilir. Hamilelik sürecinin başlangıcı adet düzenindeki sistem ile etkilidir. Adet dönemi öncesindeki bazı günler kadınların yumurtalama sürecidir. Yumurtalama sürecinin hesaplanması uzman kişiler tarafından olması daha doğru olur. Kadınlarda adet görme mekanizması üç aşamalıdır. Bunlar;

1-Beyin Bölgesinde Oluşan Durumlar

Kadınlar için adetin birinci günü özeldir. O gün için kadınlar genel olarak kendilerini daha yorgun olarak hisseder. Aslında o gün vücudun beyin bölgesinde hormon salgımı olur. Bu yüzden de yumurtalıkların bazılarında yeni hücreler oluşur. Adet dönemi ve yumurtalıklar ilişkisi bu süreçte başlar. Çünkü bu süreç içerisinde yumurtalıklar kendisini yeniler. Kadınların gebe kalmasında adet düzeni takiplerinin nedeni de bu durumdur.

2-Yumurtalıklarda Oluşan Durumlar

Yumurtalık bölgesinde adet döneminde oluşan kese şeklindeki östrojen hormonu ile birleşir. Bu sırada birleşim kadınların kanlarında en üst seviyeye çıkar. Bu süreç içerisinde kadınların vücutlarında farklı tepkiler oluşur.

Yumurtalıklarda oluşan durumlar aşamalı olarak ilerler. Belirli bir süre sonra oluşan kese büyür ve çatlar. Çatlama sonrası farklı kadınsal hormonlar üremeye başlar. Bu süreç yaklaşık olarak 14 gün sürer. Sonrasında da yok olur.

3-Rahim Bölgesinde Oluşan Durumlar

Yumurtalama süreci içerisinde rahim bölgesinin iç kısımlarında döllenme olayı yaşanır. Bu aşamada gebeliğin başlaması gerçekleşiyor. Yumurtalama aşaması belirli bir süre devam eder. Zamanla azalır. Gebelik sürecinin başlaması için yumurtalama aşamasındaki zamanlama önemlidir. Döllenme aşamasın gerçekleşmesi için yumurtala sürecindeki tarihin bilinmesi gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu