Sağlık

Aksesuar Meme/Meme Başı Fazlalığı Nedir?

Çoğu hastanın leke veya ben olabileceği düşüncelerinin yanısıra meme başı fazlalığı/aksesuar meme bir hastalıktır. Psikolojik ve kozmetik sorunlara da yol açabilen meme başı fazlalığı/aksesuar meme toplumda %1 veya %2 oranında görülmektedir.

MEME BAŞI HASTALIĞI NEDİR VE NASIL ANLAŞILMAKTADIR?

Sağda ve solda olmak üzere her iki cinstede iki tane meme ve meme başı bulunmaktadır. İki adet meme başından daha fazla olduğu durumlara “politeli” denilmektedir. Bu rahatsızlığın toplumda görülme oranı %1 veya %2 olarak değişebilmektedir. İkiden fazla meme başına sahip olan hastalar, bu durumu memenin tam olarak gelişmemiş olmasına ya da meme boyutunun küçük olmasına bağlayarak fazla meme uçlarını “ben” veya “leke” olarak algılarlar.

MEME BAŞI HASTALIĞI DOĞUŞTAN GELEN BİR HASTALIK MIDIR?

Doğuştan gelen bir rahatsızlık olan meme başı fazlalığı, daha anne karnında iken ortaya çıkar. Kasıktan, koltuk altına kadar uzanabilen süt yollarının gerilememesi ile koltuk altında da meme başlarına rastlanabilir. Meme başları sırtta, kaçada ya da boyunda da görülebilmektedir. Ergenlikteki ya da hamilelik dönemindeki hormonsol değişimlerin etkisi ile belirginleşmeyen meme başları, bu dönemlerin sonunda kendisini gösterip büyüyerek ağrılara neden olabilmektedir.

HAYATİ BİR TEHLİKE OLUŞTURUR MU?

Meme başlarının fazlalığı böbrek yetmezliğine, doğumdan kaynaklaranan kalp hastalıklarına, sara hastalığına ve kulak rahatsızlıklarına yol açabilmektedir. Fazladan oluşan meme başlarının daha sonrasında tümöre dönüşme riskleri de vardır. Bu yüzden, daha sonrasında herhangi bir soruna yol açmaması için vücudunuzda fazla bir meme başının varlığını gördüğünüzde bir uzmana danışmanız gerekmektedir. Uzmanların meme başlarını inceleyerek, sağlığınızı olumsuz etkileyebilecek herhangi bir durum karşısında önlem alması önemlidir.

EN ÇOK KİMLERDE GÖRÜLMEKTEDİR?

Dünyasal verilere bakılarak dünyadaki kadınların %5 oranındaki kısmında üçüncü bir meme başına rastlanabilmektedir. Zenci ırkta ve Japonlarda meme başı fazlalığı/aksesuar meme hastalığına daha sık rastlanmaktadır. Erkek ve kadınlarda eşit oranda görülen meme başı fazlalığı, oranlandığında kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülebilmektedir. En sık rastlandığı yer ise koltuk altıdır.

MEME BAŞI FAZLALIĞININ TEDAVİSİ VAR MIDIR? NASIL TEDAVİ EDİLEBİLİR?

Meme başlarının fazlalığı kişide psikolojik, kozmetik ve fizyolojik olarak sorunlar yaratabilmektedir. Daha çok şikayet edilen ve rahatsızlık duyulan kısmı ise kozmetik olarak duyulan rahatsızlıktır. Küçük boyutta olan meme başları hasta tarafından fark edilemeyebilir, bunun bir sakıncası yoktur. Bebeklikte bu sorun ile karşılaşılırsa, bebek üzerinde herhangi bir müdahale ve ameliyat gerçekleştirilmez. İlerleyen yaşlarda, ergenlik çağlarında hasta kozmetik olarak bu durumdan rahatsızlık duyarsa ameliyat ile meme başları temizlenebilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu