Dekorasyon

ALERJİK BÜNYE İÇİN EVİNİZİN DEKORASYONU

unnamed11

Çağımızın hastalıklarından biri olan  ve özelikle günümüzde  çocuklarda  daha da  çok baş gösteren alerji, alerjik astım tüm hayat standartlarımızı  aşağıya çekiyor. Alerji ; vücudun yabancı ve zarar veren bir nesneyle karşılaşarak  immunoglobin E üreterek  solunum yolları  veya kaşıntı, göz akması gibi tepkilerle reaksiyon verme halidir

Peki  hayatımızın çoğunu geçirdiğimiz evimizde , oturma odası dekorasyonunda ne yaparsak  kendimizi daha rahat, daha sağlıklı ortam elde ederiz.

Ev Dekorasyonu;

Yer Malzemesi Seçimi;

Halılar çok  toz tuttuğu ve bakteri ürettiği için  malzeme olarak   sert yüzeyler, veya temizlenmesi kolay olan, Ahşap parke, linolyum kaplama veya seramik-granit-mermeri tercih ediniz. Eğer  oturma odası dekorasyonunuzda halı kullanmaktan vazgeçemiyorsanız mutlaka belli aralıklarla  yıkatınız.

Havalandırma ve  Isı;

Belli mevsimlerde  polen  alerjileri olduğu için  havalandırırken bunlara dikkat ediniz. Pencere kanatları açılımında mutlaka vasistas sistemi kullanarak  ısıyı çok düşürmeden  havalandırma sağlayabilirsiniz.. Radyatörlerin alt kısımları da  bakteri ve toz tutacağından  dekorasyonu uygularken radyatör yerleşimi sırasında alt tarafına  veya arka tarafına elinizin kolayca ulaşmasını sağlayacak yükseklikleri tercih edin. Aşırı sıcaklık da alerjik reaksiyon tetiklemesine sebep olduğu için  termal ısıyı sabit tutmaya  yarayan akıllı sayaçları tercih edin.

Duvar Dekorasyonu

Tekstil bazlı duvar kaplamalarından mümkün olduğu kadar uzak durun. İstediğiniz tarz ve dekorasyonu yumuşak dokulu su bazlı ,silinebilir boyalarla da elde edebilirsiniz. Duvarınızda çok sayıda ahşap çerçeve veya lambri kaplamalı yerler var ise  kanalları mutlaka çok sıkı aralıklarla tozdan uzak tutacak şekilde temizleyiniz.

Mobilya Seçimi

Oturma odası dekorasyonunda özellikle çok sık rastladığımız şönil, kadife tarzı  kumaşlarla  klasik mobilyalarda kullanılan oyma, süsleme, lükens ayaklı mobilyalar  mite dediğimiz  organizmaların barınması için çok idealdir ve  alerjik reaksiyona fazlaca sebep olur.  Kumaş seçiminde keten,saten , akrilik seçimi önermekle beraber, rattan veya bambu mobilya kullanımını tavsiye ederiz. Dekorasyonda klasikten vazgeçemiyorsanız hemen hemen her gün tozlarını almanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu