Ekonomi

Altın Kurunun Önemi

Zenginliğin bir göstergesi olan altın, sahip olduğu ekonomik görevi ile altın kurunun önemi adı altında detaylı bilgilerin verilmesini sağlıyor.

Çok sayıda merak edilen husus, altının neden değerli olduğu gibi soruların detaylarını aşağıda verilen bilgiler aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Altın Neden Değerlidir?

Öncelikle altını değerli kılan nitelikler üzerinden bilgi alınması gerek. Binlerce yıl boyunca altının değerli bir madem olmasının nedeni nedir? Bu duruma direkt olarak altının kısıtlı olması ve zor çıkarılıyor olması ile değer kazanmış olduğu açıklığını getirebiliriz. Ekonomik değerinin direkt olarak artış göstermesi, bu sebepledir.

Altının değerli olmasındaki neden Türkiye için en önemlisi, yastık altı altın olarak isimlendirilen altınlar olmuştur. Dünya kaderine yön verme özelliği olan bu maden, ülkelerdeki değerine göre altının kurunun şekillenmesini sağlamaktadır.

Parasal Sistemde Altın

Bulunduğu tarihten itibaren değerini koruyan altının ekonomik anlamda ülkeleri nasıl etkilediği yönünden bakılmalıdır. Ekonomik sistem, değerli olan madenlerin yurt dışına çıkmasını önlemek üzere kurulmuş olduğundan, ulusal ekonomik birlik – enflasyon gibi hususların etkilenmesi ile sonuçlanmıştır.

Uzun yıllar sadece maden kullanımı olmuştur; ancak Birinci Dünya Savaş’ı sonrasında kağıt paraların kullanımı başlamıştır. Günümüzde kullanım açısından bir nebzede olsa değerinin düşmüş olduğunu söyleyebiliriz. Ancak altının ekonomik değeri söz konusu olduğunda, altının belirsizliklere karşı korunma amacı ile kullanıldığı tahmin edilmektedir.

Altın kurları;

Bakıldığında altın kurlarını etkileyen çok sayıda faktör olduğu görülür. Kurlarda sert değişikliklerin yaşanmasında, 7 temel faktör gösterilmektedir. Faiz oranlarının nakit paranın bir getirisi olarak etkili olmasının yanı sıra, faizlerin yükselmesi ise kıymetli madene olan talebin değişmesine yol açmaktadır. Tüketici harcamaları, gelirlerin artması gibi pek çok husus altın kurtları neden etkilenir sorusuna cevap olarak gösterilebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu