Sağlık

Anne Olmayı Önleyen Sinsi Tehlike!

Birçok kadın belirli bir yaştan sonra anne olmanın zorluklarından haberdardır. Karın ağrısı gibi belirtiler, anne olmayı engelleyen sinsi tehlikeler olarak bilinir.

Basit bir karın ağrısıyla başlayan ve ciddiye alınmadığında kısırlık sorununa neden olan endometriozis rahim içindeki doku tabakasının yumurtalıklar, mesane ve bağırsaklar gibi organlara yerleşip büyümesi anlamına geliyor.

Her adet döneminde rahim içindeki dokuların dışarı atılması gerekir. Bu gerçekleşmediğinde, 25-45 yaşlar arasında görülen endometriozis sorunu ortaya çıkıyor. Her on kadından biri bu hastalıkla mücadele etmek zorunda kalıyor.

Endometriozis Nasıl Kısırlık Yaratıyor?

Endometriozis, üreme bölgesinde hasar yaratıyor ve birçok probleme neden oluyor. Hastalarda genelde karın ağrısıyla kendini belli eden bu problem, adet kanının karın içine sızması nedeniyle olduğu tahmin edilen bir durumdur.

Birçok kadın hayatını tehdit eden endometriozisin nedenleri bilmiyor. Ya tesadüfen ortaya çıkan ya da kısırlık sorunu nedeniyle araştırılan ya da uzun yıllar sonra ortaya çıkan karın ağrılarının nedeni olan bu hastalık çocuk sahibi olmanın önündeki en büyük engel olarak biliniyor.

Yumurtalık ve tüplere zarar veren bu sorun, yumurtaya ya da sperme zarar vererek çocuk sahibi olmayı önlüyor. Yumurta uyarılması gibi birçok tedaviyle birlikte sürdürülen tedavi sonucu hamilelik şansı artıyor.

Nasıl Tedavi Ediliyor?

Genelde ameliyat ile tedavi edilen endometriozis tedavisi ilaçla da yapılabiliyor. Gebelik oluşmadan önce ve sonra uygulanan tedavi, hamile kalma oranının %25 artmasıyla etkili oluyor.

Aşılama ve tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olmayı sağlayan bu hastalıkta kadın ve erkek için hormonal tetkikler yapılıyor, ultrasonografi incelemesi sonrası teşhis koyularak her hastanın yaş ve sağlık durumuna göre tedavi yapılıyor.

Birçok kişinin sağlıklı bir bebek sahibi olduktan sonra ameliyatı tercih etmesi nedeniyle bu hastalığın tedavi edilmesi kesin olarak sağlanır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu