Anne ve Çocuk

Anne Sütünün Faydaları ve Ek Gıdaya Geçiş

Anne Sütünün Faydaları ve Ek Gıdaya Geçiş süreci nasıl işliyor? Anne sütü mü, ek gıda mı? Sizin için sorunuzun yanıtını makalemizde veriyoruz.

Anne Sütünün Faydaları ve Ek Gıdaya Geçiş süreci nasıl işliyor? sorusunun yanıtını vererek, çocuklarınız için en doğru beslenme sürecinin oluşması sağlanıyor. Öncelikle ek gıda mı süt mü sorusunun yanıtı için bunun bir dönemi olduğunu söyleyebiliriz. Annelerin ek gıdaya geçişinin nasıl olacağı ya da hangi dönemde olacağı son derece önemlidir. Bu süreci doğru yöneterek sağlıklı bir şeklide beslenmenin uygulanması söz konusu olabilir.

Anne Sütünün Faydaları

İlk olarak çocuğun doğumundan itibaren mutlaka beslenme şekli anne sütü ile devam etmelidir. Anne sütünün faydaları saymakla bitmez. Her ay dönemsel olarak farklı bir etki ile bebeğe faydalıdır. Gelişimi destekleyen, gelecekteki sağlığını dahi etkileyen anne sütü, en az 6 bebeğe verilmelidir. Anne sütünün faydaları arasında bebeğin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi var. Bebek büyük ölçüde anne sütünün etkisi ile daha sağlıklı bir şeklide yaşama hazırlanacaktır. Düzenli şeklide tüketilmesi önemlidir.

Ek Gıdaya Geçiş

Elbette anne sütünün belli bir noktada bırakılması, çocuklarda ek gıdaya geçiş sürecinin başlaması gerekir. Bunun için direkt olarak geçiş olması mümkün değil. Önerilen 6 aydan sonra bebeğin yavaş yavaş ek gıdaya geçiş sürecini uygulamak olacaktır. Bunun için de yapılması gereken minik ek gıdalar ile bebeğin hazırlanmasıdır. Ek gıdaya geçiş sürecinde önerilenler arasında meyve suları var. İlk olarak meyve suyu içmesi, evde yapılan sağlıklı meyve suları ile bebeğin ek gıda sürecine girmesi önerilir.

Meyve püreleri: İkinci olarak ek gıda süreci ise meyve püresi ile devam etmelidir. Çok daha sağlıklı bir şekilde meyve püresi ile vitamin desteği de almış olacaktır.

Bir süre anne sütü ile birlikte ek gıdanın devam etmesi önemlidir. Yani hemen sütü bırakmamak önemlidir. Bunun dışında sonrasında ek gıdaların arttırılması ile çocuklarda ek gıda ve bebek sütü arasında seçimin olması sağlanacaktır. Yani süreci takip ederek birbirinden yavaşça ayırmak en önemlisidir. Buna dikkat ederek beslenme sürecini kontrol etmeniz önerilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu