Anne ve Çocuk

Artikülasyon Bozukluğu: Çocuklarda Harfleri Söyleyememe Sorunu

Artikülasyon bozukluğu çocuğun belirli sesleri üretmekte güçlük çekmesi yada sesleri yanlış telaffuz etmesi olarak bilinen  motor hareketlerini içermektedir. Yazımızda artikülasyon tedavisi ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Artikülasyon bozukluğu, çocuk konuştuğu dile ait kelimeleri uygun şekilde üretemez ve bu da başkaları tarafından anlaşılmasını etkilemektedir. Artikülasyon bozukluğunda, dil, diş ve dudaklarda az da olsa farklılıklar görülmektedir. Ayrıca tek tek seslerin çıkarımında sorunlar görülmektedir. Örnek olarak ‘r’ yerine ‘y’ ya da ‘k’ yerine ‘t’ söylemek gibi olabilir. Artikülasyon bozukluğunda çocukların konuşmaları hep tutarlıdır. Yani bir sesi yanlış üretiyorsa artık o sesi hep yanlış üretir düzeltme yapamaz.

Artikülasyon Bozukluğu Nedenleri

Artikülasyon bozukluğu, nörolojik problemler ile motor bozuklukları, damak ve dudak yarıkları diş ya da diş kemiği problemlerinde gözlemlenmektedir. Ayrıca artikülasyon bozukluğu nedenleri arasında down sendromu, otizm, işitme engeli gibi artikülatör organları sorunlarından da ortaya çıkmaktadır. Fizyolojik ya da nörolojik sorunlardan dolayı oluşacağı gibi hiçbir problem olmadan da sadece yetersiz taklit yeteneği ya da yanlış öğrenme sonucunda da ortaya çıkmaktadır.

Artikülasyon Bozukluğunun Belirtileri

Çocuklarda konuşmasında 5-6 yaşını geçmesine rağmen hala bebeksi konuşmaya devam ediyorsa uzmana danışmanız gerekecektir. Çocuklarda olduğu gibi yetişkinlerde de artikülasyon bozukluğu belirtileri yaşanan ağır travmaların ya da nörolojik olarak ortaya çıkacağı için uzman yardımı ile dil konuşma terapileri doğrultusunda yardım alınması gerekmektedir. Ses hatalarının genel olarak 4 ayrı alanda toplandığı görülmektedir. Bunlar ses ya da hece atlama, yerine ses kullanma, ses ekleme ve son olarak da çarpıtarak kullanmadır.

Artikülasyon Tedavisi Nasıl Yapılır

Artikülasyon bozukluğu tedavisi, iyi bit psikolog gözetiminde ya da alanında uzmanlaşmış terapist tarafından tedavi olmaları önerilmektedir. Artikülasyon bozukluğu tedavisinde çocuğun hangi üretme becerisinde sorun yaşıyor ise o sesle ilgili olarak, öncelik olarak ses düzeyinde ve kelimeler ile etkinlikler yapılmaktadır. Ses kullanımı normal düzeye ulaştığı zaman genelleme aşamasına geçilebilir. Bu aşama da sesin günlük yaşamda nasıl kullanacağını öğrenir. Bu seanslar haftalık olarak 10- 12 seansta iyileştirici sonuçlar göstermektedir. Önemli olan yaş aralığı değil çocuğun hatalı olduğu alanda iyileştirici terapi uygulamaktır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu