Diyet

Aşırı Kilo Almanın Nedenleri, Neden Kilo Alınır?

Aşırı kilo almanın nedenleri, neden kilo alınır? soruları sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Fazla kilolara sahip olan kişilerin en çok merak ettiği neden kilo alınır, aşırı kilo almanın nedenleri konuları olduğundan uzmanların araştırmalarına önem vermektedirler.

Aşırı kilo almanın nedenleri, neden kilo alınır? hakkında bilgi sahibi olmak için pek çok araştırmalar yapılarak kişi kendine en uygun cevabı aramaktadır. Böylece sorunun kaynağını görebilir ve en uygun yöntemler ile sorunlara çözüm bulmak mümkün olacaktır.

Aşırı kilo yalnızca estetik sorunlara değil diyabet, kalp hastalıklara ve hatta bazı kanser çeşitlerine neden olabilmektedir. Son zamanlarda toplum sağlığında önemli oranda tehlike barındıran aşırı kilo alımı nedenlerinin araştırılması ile gerekli önlemlerin alınması büyük önem taşımaktadır. İşte aşırı kilo alma nedenleri şunlardır;

Tiroidin Az Çalışması

Aşırı kilolar genel olarak hareket olmayan yaşam tarzında ve yüksek kaloriye sahip olan beslenme alışkanlıklarından meydana gelmektedir. Ayrıca kilo alımlarının en büyük nedenlerinden biri de hormonal rahatsızlıklar olmaktadır. Bunların başında hipotiroidi olan tiroid bezlerinin az çalışması gelmektedir. Menopoz gibi hormon azlığı, insülin fazlalığı ile kortizol fazlalığı kilo alımlarına neden olmaktadır. Kilo alımlarında insülin giderek artmakta ve insülin direnci ortaya çıkmaktadır. Bu doğrultuda yemek yeme dürtüsü ortaya çıkmakta ve böylece kilo alınmaktadır.

Sindirim Siteminde Bakteri Olması

Sindirim sisteminde yaşam için önemli olan ve sürekli değişkenlik içinde olan bakteri ile virüsler bulunmaktadır. Buna gastroin testinal flora denilmektedir. Bu bakterilerin bir bölümü hastalık yaparken bir bölümü de yaşamın devam etmesi adına olumlu olan bakterilerdir. Sindirim sisteminde yer alan bakteri ve virüsler kilo alıp vermeden etkili olmaktadır.

Hızlı Yeme Alışkanlığı

Hızlı yemek yeme alışkanlığına neden olan pek ok farklı olumsuz etkenler bulunmaktadır. Bu durumun değiştirilmesi aşırı kilo sahibi olmamak için gerekmektedir. Ağızda bulunan tat reseptörleri ile alakalı olarak salgılanan hormonlar sindirme ve doyma merkezin etkileyerek yeme davranışlarını değiştirmektedir. Hızlı yemek yeme işleminde hızla insülin salınmakta ve yemeği takip eden saatlerde kan şekerinde düşürürken tekrarlayan gıda alımı isteğine yol açarak kilo alımlarını kolaylaştırmaktadır. Yemekler yavaş yenmeli ve fazla çiğnenmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu