Moda

At Yarışlarının Şapkalarla Birlikteliği

İlk kez 1927 yılında yapılan Gazi Koşusu ülkemizdeki at yarışlarının en prestijlisidir. Bu yıl 91. kez düzenlendi.

Kazanan jokey Ahmet Çelik de bu yıl dördüncü kez şampiyon olduğu için ayrı bir rekor kırdı. Bunlar işin başka tarafı, moda dünyasını ilgilendiren kısım ise koşunun yapıldığı İstanbul Veliefendi Hipodromu’nun giderek artan bir şıklık yarışına sahne olduğuydu. Atçılık camiasının ünlü isimleri noksansız olarak hipodromda yerlerini alırken yarışlar kadar kadınların kıyafetleri de ilgi çekiyordu. Özellikle nostaljik şapkalar güne damgasını vurdu.

Şapkalar ve At Yarışları

Bu akım bizde yeni popüler olmaya başlasa bile İngiltere’de bir gelenek haline gelen ve İngiliz Kraliyet Ailesi adına düzenlenen “Royal Ascot At Yarışları” atlar kadar şapkaların da yarıştığı bir etkinlik olarak biliniyor.

1711 yılından beri yapılan yarışlar artık bir gelenek halini almış ve tanınmış hanımların da birbirinden ilginç şapkalarla yarışı izlemeleri sanki başka bir gelenek olmuş. Şapkaları çok sevdiği bilinen kraliçe bu yarışlarda baş köşede oturuyor ama onun şapkaları artık en sade çeşit olarak kabul ediliyor. Diğer şapkalar çiçek, kalp, hayvan motifleri, tüy gibi detaylarla süslenmiş ve oldukça da yüksek boyutlarda yapılmışlar. İşi abartıp kafasının iki katı büyüklüğünde şapka takan ve ilgi çekmeye çalışan ünlüler bile var. Bizim Gazi Koşusu henüz böyle aşırı modeller görmedi, hanımlarımız nostaljik, kurdelalı modelleri tercih ettiler.

Şapka deyince İngiltere’de akla artık Prens Charles’ın eşi düşes Camilla da geliyor. Son olarak küçük üvey oğlu prensin düğününde taktığı şapka öylesine genişti ki yüzü fotoğraflarda görünmüyordu bile. Kıyafet açısından herkesin tek tek ele alınıp incelendiği bu düğünde Camilla gene rüküş bulundu. Zaten kadının moda eleştirmenleri ile arası hiç yok.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu