Eğitim & Kurs

AYT’ye Yeni Başlayanlara Önemli Taktikler

AYT’ye Yeni Başlayanlara Önemli Taktikler! Eğitim sisteminde bazı değişiklikler gözlenmektedir. AYT’ye yeni başlayanlara önemli taktikler yükseköğrenim sınavına girecek öğrenciler için son derece önemlidir.

AYT’ye yeni başlayanlara önemli taktikler sınavda başarılı olmak için son derece önemlidir. Geçmiş zamanda YGS ve LYS olarak bilinen üniversiteye giriş sınavları günümüzde TYT ve AYT olarak güncellenmiştir. AYT’nin açılımı alan yeterlilik sınavıdır. Alan yeterlilik sınavı öğrencilerin kendi alanlarında ki başarılarını ölçen bir sınavdır. İkinci oturum sınavıdır.

AYT’de 160 soru mevcuttur. Bu sorulardan 40 tanesi matematik, 40 tanesi Türkçe, 40 tane fen bilimleri ve 40 tane sosyal bilimlerdir. Bu sorular karşılığında öğrencilere verilen zaman ise 180 dakikadır. AYT puanının yüzde 60’ı sınav puanına etki edeceği için bu sınav öğrenciler için ehemmiyet arz etmektedir.

AYT İçin Bilinmesi Gerekenler

Alan yeterlilik sınavı, 11 ve 12.sınıfları kapsayan bir sınav olup, 180 baraj puanını geçen kişiler 4 yıllık üniversite tercihi yapmaya hak kazanırlar. Peki bu kadar önemli olan AYT için önemli ipuçları nelerdir?Temel olarak şu şekilde incelenebilir:

  • Zamanı doğru kullanmak öğrenciler için ilk bilinmesi gereken taktiktir. Öğrencilerin sınava en iyi hâkim olduğu konudan başlaması zaman tasarrufu için gerekmektedir. Klişe ama kesinlikle uygulanması gereken zamanla ilgili bir durum ise takılıp kalınan soru üzerinde vakit harcamayıp, farklı bir soruya geçmektir.
  • AYT’ye yeni başlayan öğrenciler, paragraf sorularında önce paragrafı değil, soru kökünü okumaya özen göstermelidir. Ayrıca yanlış cevapların doğru cevapları götüreceğini bilerek bu doğrultuda hareket etmeliler.
  • Stres, bilindiği üzere sınavların en büyük düşmanıdır. Dozunda heyecan olumlu bir etki sağlarken, öğrencileri motive etmektedir. Fakat stres, kaygıyı meydana getirmekte ve bunun sonucunda başarısızlıklar oluşabilmektedir.
  • Pozitif düşünmek, doğru nefes alıp vermek hatta sınav öncesinde nefes egzersizleri yapmak sınav için olumlu ipuçlarındandır.

AYT’ye yeni başlayan kişiler, temeli olmayan konular için muhakkak sıfırdan başlamalı ve doğru kaynaklara yönelmelidir. Bu kaynaklar kitaplar olabileceği gibi internet üzerinden konu anlatımı olan videolarda olabilir. Ayrıca bol bol deneme çözmekte ihmal edilmemesi taktikler içerisindedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu