Güzellik

B vitamini hangi gıdalarda vardır?

B vitamini hangi gıdalarda vardır?

Günlük hayatta sık tükettiğimiz birçok gıdada B vitamini bulunmaktadır.
Ancak bazen vejetaryen olmaktan veya kolestrolden dolayı tüketimini azalttığımız bazı yiyecekler B vitamini almamızı engellemektedir.
İşte bu nedenle de B vitamini eksiklikleri ortaya çıkmaktadır.
Her gıdadan çok fazla olmamak şartıyla, yeterli ölçülerde tüketmeniz halinde unutkanlık, baş dönmesi, hafıza kaybı ve görme bozukluklarından da B vitamini eksikliğini giderdiğiniz de kurtulabilirsiniz.
Bunu gerçekleştirmeniz için ağırlık vereceğiniz besin grupları tahıllar, tam tahıllı gıdalar, süt ürünleri ve şarküteri ürünleridir.
Beyaz et, kırmızı et ve yumurta gibi gıdaların tüketimini arttırarak B vitamini eksikliğini gidermiş olursunuz.
Böylelikle iştahsızlığınız geçer, kabız veya ishalseniz iyileşirsiniz ve daha konsantreli bir şekilde işlerinizin başına geçebilirsiniz.
Dikkatinizi dağıtacak, hafıza problemleri yaratacak ve unutkanlığınızı tetikleyecek olan B vitamini eksikliği ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.
Siz de bu tür şikayetler yaşıyorsanız hemen bir doktordan B vitamini eksikliği olduğunuza dair sonuçlarınızı almalı ve tedavi yönteminizi belirlemelisiniz.
Şiddetli B vitamini eksiklikleri için tek yol hap veya iğne kullanımı olabilir.
Bu şekilde vücudunuzdaki vitamin açıklıkları büyük oranda iyileştirilecektir.
Bu açıklıkların kapatılması demek, sinir sisteminden sindirime ve beyinsel fonksiyonlara kadar birçok faaliyetin sağlıklı bir şekilde devam etmesi demektir.
Hamileyseniz, bebeğinizi emziriyorsanız veya leber hastası iseniz, B vitamini eksikliğinde yapılacak takviyeler konusunda dikkatli olmanız gerekmektedir.
Doktorunuzu bu durumlara karşı uyarmanız halinde, en sağlıklı yöntemle B vitamini alımını sağlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu