Anne ve Çocuk

Bebeğe Verilmesi Gereken Besinler Hangileridir?

Bebeğe Verilmesi Gereken Besinler Hangileridir? Bebeğin alması gereken besinler alanında onun gelişim çağında büyümesine de katkı sunacak olan besinler vardır. Peki bu besinler hangileridir?

Bebeğe Verilmesi Gereken Besinler Hangileridir? Bebeğin alması gereken besinler alanında özellikle kas ve kemik gelişime etki edecek olan besinler daha çok dikkat çeker. Bir bebek için gelişim çağında kas ve gelişim çağında aldığı besinlerin önemi çok yüksektir. Aldığı besinin genel değeri de burada ön plana çıkmaktadır. Besin değeri açısından zengin olan yiyecekleri tüketmesi önerilir.

6-7 Aylık Bebekler İçin

6-7 aylık bir bebek için ön plana çıkan besinler arasında yoğurt, meyve ve sebze suyu, yumurta sarısı ön plana çıkar. Bu besinler genel olarak bebeğin gelişimi için de önemlidir. Bebek için verilmesi gereken besinler alanında özellikle bu besinler ön plana çıkar. Bu besinler protein açısından da son derece zengin olan besinlerdir. Bebeğin kas ve kemik gelişimine katkıları da çok olur.

7 Aylık ve Sonrası İçin

7 aylık ve sonrası içinse protein ile birlikte diğer besinler devreye girer. Bunlar arasında et, balık, tavuk, sebze püresi ve çorba yer alır. Tüm bunlar genel olarak bebeğin daha hızlı gelişmesine de katkı sunar. Özellikle de et ve balık tüketimi burada ön plana çıkar. Bu iki besin bebek için önemlidir.

8 Aylık Bebekler İçin

8 aylık bebekler için kuru baklagil tarzı besinler ön plana çıkar. Bu besinler özellikle bebeğin açlık hissini giderirken tok kalmasında da yardımcı olur. Gelişim çağında olan bebekler için baklagil tüketimi çok sık olmalıdır. Baklagilin sunduğu besin değeri de çok fazla vardır.

8 Aylıktan Sonraki Bebekler İçin

8 aylık ve sonrasında olan bebekler için ise devreye diğer besinlere ek olarak peynir tüketimi girer. Peynir hem doyurucu hem besleyici hem de yoğun oranda protein içerir. Bu yüzden tüketimi de bebek için önem taşır. Özellikle içinde kalsiyum da olduğu için bu besin değeri bebeğin kas ve kemik gelişimine doğrudan etki eder. Bebeklerin tüketmesi gereken besinler alanında yukarıda sayılmış olan her besinin önemi vardır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu