Anne ve Çocuk

Bebeğin Daha Uzun Süre Emmesi İçin Neler Yapılmalı?

Bebeğin Daha Uzun Süre Emmesi İçin Neler Yapılmalı? Annelerin her zaman bebeklerinin daha sağlıklı bir şekilde gelişmesi adına bebeğin daha uzun süre emmesi için neler yapılabilir sorusunda araştırmalar yapmaktadır.

Bebeğin daha uzun süre emmesi için neler yapılabilir konusu en fazla merak edilen konuların başında gelip detaylı bilgiye sahip olmak çok önemlidir. Anne sütü bebeğin gelişimi ve daha sağlıklı bir yaşam elde edebilmesi adına gerekli olan önemli bir gıdadır. Bundan dolayı pek çok kişi bebeğinin daha uzun süre emmesi için bir takım yöntemler uygulamaktadır.

Bebeğin Doğru Emzirilmesi

Genel olarak yeni doğan bir bebek anne sütü ile beslenmektedir. Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve anne ile bebeğin arasında özel bir bağın kurulmasını sağlamaktadır. Bebeğin yaşının ilerlemesi ile daha sonraki yıllarda bebeğin çeşitli hastalıklara karşı direncinin artmasını sağlayan anne sütü bebek için son derece önemli bir yere sahip olmaktadır. Bebeklerin ilk gıdası olan anne sütü faydalı etkilerini yaşamları boyuna kendini göstermektedir. Bebeğin doğru emzirilmesi hem fiziksel hem de zihinsel gelişimi bakımından önemli bir yere sahip olmaktadır. Emzirme teknikleri ve uygun şartlarda yapılması bebek ile annenin sağlığı bakımından gerekli olmaktadır. Daha uzun süre bebek emzirme teknikleri şu şekilde sıralanabilir;

1 – İlk 1 Saat İçinde Bebek Kesinlikle Emzirilmeli

Anne sütü ile beslenme genel olarak her bebeğin en doğal hakkı olup doğduktan sonra anne bebeğini ilk yarım ya da bir saat içinde kesinlikle emzirmesi gerekmektedir. İlk saatte olan kolostrum sütünün alımı bakımından son derece önemli olmaktadır.

2 – Bebek Her Öğünde Mutlaka Tek Memede Emzirilmeli

Bebekler her öğünde bir memede yer alan sütü tam olarak almalıdır. Emzirme sonlarında yağdan ve kaloriden çok daha zengin olan sütü alarak bebek doyacaktır.

Bebek Emzirmenin Sağlıklı Yolları

Bebek emzirmenin sağlıklı yolları içinde anne rahat pozisyonda olmalı ve bebeği kendine yakın tutmalıdır. Bebeğin vücudu anneye tam olarak dönük olmalı ve dudakları dışarıya dönük olması gerekir. Anne meme üzerine yuvarlak hareketler ile masaj yapılması sütün akışını kolaylaştırarak tıkanıklıkların açılmasını sağlayacaktır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu