Anne ve Çocuk

Bebeğin Huzurlu Uykusu İçin Anneye Düşen Görevler!

Bebeğin Huzurlu Uykusu İçin Anneye Düşen Görevler! Bebekler için uyku çok önemli bir etkinliktir. Doğal yaşam döngülerinde önemli bir yer tutan uyku, hem bir gıda hem de gelişim anlamı taşımaktadır. Bebeklerin metabolizması uyku ile kendine gelmektedir.

Bebeğin Huzurlu Uykusu İçin Anneye Düşen Görevler! Annelerin bebeklerinin huzurlu bir şekilde uyuması için yapması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Bebeği ile yapacağı egzersizler, uykudan önce onu rahatlatmaktadır. Bebeğin keyiflenmesini sağlayacak her türlü etkinlik de, huzurlu uykuyu tetikleyecektir.

Uyku Yetişkin İnsanda da Önemlidir

Yetişkin insanların hemen hemen gününün üçte birini uyku kapsamaktadır. Bu çocuklar ve bebekler için daha da artan süreyi içermektedir. Bebekler neredeyse günün yarısından fazlasını uykuda geçirmektedir. Uyku, insan yaşamı için çok önemli ve bir o kadarda yer kaplayan doğal etkinlik demektir. İnsanların çok fazla bilgi sahibi olmadığı bir alanı da ifade etmektedir. Anne ve babalara özellikle bebeklik ve erken çocukluk dönemlerinde yaşanan gelişmeler sözlü olarak aktarılmadığından dolayı, konu hakkında büyük bir belirsizlik hâkimdir.

Uykusunda gülümseyen yahut ta mırıldanan bebeklerin ne yaşadığı bilinmemektedir. Anne karnında rüya gördüğü ifade edilen bebeklerin ne gördüğü de henüz anlaşılamamaktadır. Tüm bunlara karşılık anne ve babaların bebeklerine nasıl yardımcı olabileceği, net bir şekilde bilinmektedir. Bebeklerinin yaşadığı korkuların kaynağını bulmak ve onu yok etmek, anne ve babanın birinci görevini oluşturmaktadır. Bebeklerinin günlük yaşamda rahatlamasına yol açacağı yöntemleri uygulamak gerekmektedir.

Altı Aylık Oluncaya Kadar Bebeklerin Yaşadıkları

Altı aylık oluncaya kadar bebekler genellikle şiddetli ve ani seslerden ürkmekte ve korkmaktadır. Görme yetenekleri henüz tam manası ile gelişmediğinden dolayı anne sesini tanıyan bebekler, duydukları anne sesi ile rahatlaya bilmektedir. Annelerinin kokusundan ve kalp ritminden dahi onları tanıyan bebekler, anneleri hiç ses çıkarmasa da, annesinin kucağında rahatlamaktadır. Annelerinin yanında güvende hisseden bebekler, bundan dolayı korktuklarında annelerine yakın olmak istemektedir.

Uyurken yahut da uyanıkken yaşadıkları korkuyu atlatmak ve rahatlamak için annelerinin sarmalaması ve annelerini emmeleri gerekmektedir. Zamanın ilerlemesi ile beraber görme yeteneği kazanan bebekler, yabancı yüzlerle karşılaştığında da korka bilmektedir. Anne ve babası ile ev halkını ayırt edebilen bebek, yabancı ve ses ile yüzlere tepki verebilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu