Gebelik

Bebeğinizi Anne Sütü Dışındaki Besinlerle Tanıştırma Zamanı

Bebeğiniz 6 ayını doldurduğun da ek besinleri yedirmeye başlamak hem bebek hem de anne adına çok mühim bir kilometre taşıdır. Bebeğin anne sütü bağımlılığından uzaklaşması kolay değildir. Anne ve bebeğin bağımsız bir döneme geçişi süreci, yavaş işletilmesi gereken bir zaman dilimidir. Anne sütü için tabii ki anneye ihtiyaç duyulur, fakat mama tarifleri bir başkası tarafından da pekala hazırlanabilir.

Mama Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Bebeğinize ek gıda vermeye başlarken bazı konulara özen göstermelisiniz. Bebeğin bağışıklık sistemi henüz gelişmediğinden gıdaların ve çevre hijyeni en önemli kuraldır. Bebekler için özel ergonomik gereçler tercih edilmelidir. Kullanılan mutfak eşyalarının da mutlaka steril edilmesi gerekir. Besinler evde taze olarak hazırlanmalı, dondurulmuş gıda, konserve yiyecek ve katkı maddeleri içeren ürünlerden, uzak durulmalıdır.

bebek maması
bebek maması

İlk gıdaları kaşıkla bebeğe verirken aç olmasına dikkat edilmelidir. Çok az miktarda mama verilerek, alışması için ona zaman tanınmalı, reddederse kesinlikle zorlanmamalıdır. Aynı besin 1 haftalık aralıkla tekrar denenebilir. Farklı gıdaları aynı anda vermek sakıncalı olabilir. Bir alerjik reaksiyon söz konusu olduğunda tespiti zorlaşabilir. Ayrıca 1 yaşına kadar mamalara şeker, tuz ve baharat konulması yanlıştır.

bisküvili peynirli bebek maması
bisküvili peynirli bebek maması

İlk kez denenecek mama tarifleri sütlü unlu muhallebiler olmalıdır. Sonraki aşamalar da yoğurt ve  meyve suyu verilmelidir. 7. ayına kadar verilecek  meyve-sebze püreleri ise yarı sıvı ve topaksız olmalıdır. Anne adaylarına ve çiçeği burnunda annelere aydınlatıcı bilgilerle birlikte çok özel mama tarifleri  veren  http://www.gebelikveannelik.com/mama-tarifleri  web sitesi, sade ve anlaşılır bir şekilde merak edilen tüm konulara ışık tutuyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu