Anne ve Çocuk

Bebeklerin Kış Aylarında Cilt Sağlığı

Bebekler çok şirin varlık olmasının yanı sıra ciltleri bir o kadar yumuşak ve çok hassas olduğu için narin kişilerdir. Bu neden ile bebeklerin kış aylarında cilt sağlığına dikkat etmek gereken en önemli noktalardır. Bunun için uzmanlar cilt sağlığını korumak için bazı önerilerde bulunmaktadır.

Bebeklerde Banyo Aşamaları

Kış aylarında havaların soğuk olması nedeni ile hastalıkların çoğalması kaçınılmaz hale gelir. Hastalıklardan korunmak için çok daha dikkatli olmak gerekir. Özellikle bebekler çok daha hassas oldukları için bazı önlemler alınmalıdır. Bu neden ile bebeklere haftada bir defa banyo yaptırmak yeterli olmaktadır. Hatta bebeklerin saç derisi bir defadan fazla yıkanmamalıdır. Bebeklerin saç derisi yetişkinlerde olduğu gibi çok çabuk yağlanmaz ve kirlenmez. Kış aylarında banyo süreleri 15 dakikadan az olmalıdır. Nedeni ise soğuk havalar bebeğin cildinin kurumasına sebep olur ve sık sık yıkamak banyo süresininde uzaması cildin kurumasını sağlamaktadır.

Bebeğin Banyo Süresi ve Şampuan Kullanımı

Banyo yaptırırken bebeğin bulunduğu ortamda sıcaklık en az 21 ya da 23 derece aralarında olmalıdır. Cilt sağlığı için ortamın ne ile ısıtıldığı da önemlidir. klima, elektrikli soba ya da kalorifer nemsiz ve kuru bir havaya neden olur. Bu durum bebeğin cildinin çatlamasına ve kurumasına yol açar.

Bebeği banyo yaptırırken cildini tahriş eden ve aşırı kurumasına neden olan şampuan ya da sabun kullanılmamalıdır. Genel olarak bebek cildini tahriş etmeyen sabunlar ya da şampuanlar tercih edilmesi gerekir. Ayrıca banyo sonrası kullanılan losyon ya da bebek yağları bebeğin cildinin normale dönmesine yardımcı olacaktır. Anca bu losyon yada bebek yağları kesinlikle organik, renksiz ve kokusuz olmalıdır. Eğer devamlı olarak bebeğin yıkanması gerekiyorsa sabun veya şampuan kullanılmamalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu