Eğitim & Kurs

Beden Dili Kullanımı

Beden dili ve hitabet uygulaması konuşma sanatının uygun beden dili ile desteklenmesine denir. Beden dili sözlü iletişim uygulamalarını daha etkin bir duruma getirebilmek için iletişime bedenimizi de kattığımız iletişim durumudur.

Beden dili kullanılarak en iyi şekilde anlatılmak istenenleri güçlü hale getirmek ve beden dilini analiz etmek sözsüz iletişimin etkin kullanımına yardımcı olmaktadır. Hitap edilecek olan konunun başarısı,  içeriğin iyi şekilde hazırlanacak olmasıyla beraber aktarışın da etkili olmasından kaynaklanmaktadır.

Önemli konulardan bir tanesi içerik ve aktarışın bir birleri ile çok iyi örtüşmesi gerekmektedir. Yani ağzımızdan çıkacak olan sözlerle bedenimizle sunmuş olduğumuz hareketler birbiriyle uyum içerisinde olması son derece önemlidir. İletişim esnasında komik bir olay değerlendirilirken insanlara konunun tam olarak geçirilmemesi dinleyen kişilerin olay sırasında üstün körü gülümsemesine neden olmaktadır. Eğer beden dilini de etkin şekilde kullanıyorsanız samimi bir gülümseme sırasında daima kaz ayağı çizgiler ortaya çıkarmaktadır.

Doğru Hitabet

İyi bir hitabet konuşmacı ile dinleyici içerisinde son derece içten ve enerjik bir ortam ortaya çıkmaktadır. Bunun nedeni hiçbir şey asık suratlı bir konuşmacıdan daha tehlikeli olmamaktadır. Bu nedenle güler yüzlü olmak ve gergin olmamak son derece önemlidir. Bu durumda insanlar arasında ses enerjisinin dinleyicilere olumlu şekilde yansımaktadır.

Bu konuda her zaman rahat davranmak son derece önemli konular arasındadır. Aksi halde konuşmacı istem dışı hareketler yapabilmektedir. Vücut dilinde dikkat edilecek konular arasında konuşmanın ana mesajı ve bağlantıları önemlidir. Bizi beden dili kavramı konusunda hazırlanan online eğitim programlarını inceleyerek en doğru eğitimleri kolayca alabilirsiniz. Sahip olacağınız beden dili kursları ile sizde en doğru şekilde hitabet yeteneğini kullanabilir ve etkili bir konuşma geçrekleştirebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu