Güzellik

Bir kalp krizi sonrası

Bir kalp krizi sonrası

Yaşadığımızı, hayatta olduğumuzu gösteren ve bunun devamlılığı için çalışan kalbimiz, bir gün bir kriz yaşayabilir ve sonrasında hiç istemediğimiz o kalp ameliyatını olabiliriz. Kalp krizi her ne kadar hayatımızdaki bir gerçek gibi dursa da, söz konusu tedavisi ve sonrası olduğunda, şunu açıkça belirtmeliyim ki ülkemiz bu konuda gerçekten çok iyi durumda. Nerden mi biliyorum. Ben bunları birebir yaşamış birisiyim. İnsan iskeletine entegre olan bütün organlar bir yana kalp bunların içerisinde özel bir yere sahiptir.
Hayatınızda bir şeyler yolunda gitmedi diyelim. Bazı alışkanlıklarınız yâda genetik unsurlar sizi bir kalp krizi ile karşı karşıya bıraktı. Anjiyo sonuçlarınız, bir kalp ameliyatının kaçınılmaz olduğunu anlatıyor. Tedirginsiniz haklı olarak. Âmâ şuna inanınki bir kalp ameliyatı ülkemizdeki uzman doktorları için bir çocuk oyuncağı. Bende türlü tedirgin hallerle ameliyat oldum. Âmâ inanın asıl dikkat edilmesi gereken dönem ameliyattan sonra başlıyor.
Bir kalp krizi sonrasındaki ameliyatta kendime geldikten sonra hiçbir ağrı acı hissetmedim. Âmâ yaşadığım acılara sonrasında kendi hatalarımın sebep olduğunu anladım. Sizde benim gibi tez canlı bir yapıya sahipseniz bu özelliğinizi uzun bir müddet rafa kaldırmanız gerekiyor. Özellikle ağır eşyalar kaldırmamanız, bedensel aktivitelerinizi kendinizi yormadan yerine getirmeniz gerekiyor. Doktorunuzun size uygun ilaçlar yazacağı kaçınılmaz bir gerçek. Bu ilaçları aksatmadan ve ne şekilde tavsiye edildiyse almanız gerekiyor. Özellikle aspirin artık en sadık dostunuz. Yine doktorunuzun tavsiyesi üzere ona günlük hayatınızda bir yer vermeye alıştırın kendinizi.
Ama bütün bunların yanında en önemlisi ameliyat sonrasındaki sağlığınızın takibe alındığı rutin kontroller. Doktorunuz size bu konuda belirli aralıklar tayin edecektir. Bu süreçlerde mutlaka kontrollerinizi, yaptırmanız gerektiğini ısrarla söyleyecektir. ’Artık iyiyim. Kendimi hiç olmadığım kadar iyi hissediyorum. Zaten hastane ortamı görmekte istemiyorum artık ‘gibi kendinizi avutup kandırmanın size hiçbir yararı olmaz. Unutmayın kalp krizi gelmeden öncede kendinizi iyi hissediyordunuz. Doktorunuzun uygun gördüğü süre boyunca bu kontrolleri aksatmadan devam ettirmeniz sadece sizin yararınızadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu