Sağlık

Böbrekleri Bitiren Alışkanlıklar

Böbreklerin insan sağlığı için önemi oldukça kritik seviyededir. Bu sebeple böbrek sağlığına oldukça büyük önem vermek gerekmektedir.

Vücuttaki tehlikeli ve atık maddeleri süzerek idrar yolu ile vücuttan çıkarılmasını sağlayan böbrekler aynı zamanda vücutta bulunan kanı filtreleme gibi hayati bir görevi bulunmaktadır. Günümüzde insanların sağlıklarına ve beslenmelerine yeteri kadar dikkat etmemesi böbreklerin sağlığını da olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

Sağlıklı ve kaliteli bir hayat şartı için böbreklerin sağlığı oldukça önemlidir. Çünkü oluşan böbrek rahatsızlıkları insanların yaşam kalitelerini oldukça aşağı çekerken hayati anlamda da büyük risklerin meydana gelmesine sebep olmaktadır.

Böbrekler İçin Riskli davranışlar

Böbreklerin insan sağlığı için bu kadar önemli ve işlevsel olmasına rağmen günümüzde insanlar böbrek sağlığına yeteri kadar dikkat etmemektedir. Böbrekleri bitiren alışkanlıklar ise şu şekildedir;

  • Yüksek oranlardaki tuz tüketimi kan basıncının yükselmesine ve böbreklerin baskı altına girmesine sebep olmaktadır. Ve bu durum böbreklerin çok daha kısa sürede işlevini kaybetmesine sebep olmaktadır.
  • Fazla miktarda protein tüketildiği böbreklerin sürekli çalışmasına ve çok daha hızlı bir şekilde yıpranmasına sebep olmaktadır.
  • Böbrekler içi su oldukça önemlidir. Böbrek sağlığı ve verimi için günde en az 3 litre su tüketilmelidir. Az miktara su tüketimi böbreklerin kısa sürede sorunlu hale gelmesine neden olmaktadır.
  • Sigara tüketimi böbreklerin en önemli düşmanı durumundadır.
  • İhtiyaç olmanda ve doktor önerisiz kullanılan ilaçlar oldukça tehlikelidir. Çünkü böbrekler bu ilaçların vücuttan atılması sırasında zararlar görmektedir.
  • B6 vitamininin yeteri kadar tüketilmemesi böbrek taşı oluşmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple b6 vitamini açısından yeterli besinlerin tüketilmesi sağlanmalıdır.
  • İdrarın gelmesine rağmen tutulması uzun vadede böbreklerin zarar görmesine sebep olabilmektedir.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu