Yaşam

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Yapmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Yapmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Yeni piyasaya sürülen elektrikli kahve makineleri ile hızlı bir şekilde Türk kahvesi yapabiliyoruz. Peki bol köpüklü bir türk kahvesi yapmanın püf noktaları nelerdir?

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Yapmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Türk kahvesi yapmak için kahve çekirdeklerinin çok ince bir toz haline getirilmesi gerekir. Çoğu elektrikli öğütücü kahveyi o kadar iyi öğütemez.

Önce malzemelerimiz;

Yöntem 1

Cezveye her fincan kahve için bir fincan su doldurun ve her fincan kahve için 1 çay kaşığı kahve ve 1 çay kaşığı şeker koyun.

İyice kaşıkla karıştırın, cezveyi kısık ateşe koyun.

Yerleştirdikten sonra asla karıştırmayın ve yavaş yavaş kaynatın.

Kaynamaya başlayınca üstte oluşan köpüğü kaplara dağıtın.

Tekrar kaynatın ve kalanını kaplara dağıtın.

Yöntem 2

Öncelikle köpüklü Türk kahvesinin malzemesi önemlidir. Evet herkesin bildiği gibi su, kahve ve şeker üçlüsü pişiyor, yanıyor ama bu işin detayları o kadar basit değil.

Her şeyden önce, buzlu su buzdolabından çıkarılmalıdır.

Kahve sıcak veya ılık su ile yapılırsa elde edeceğiniz köpük iki bardağa kadar dolduracaktır. İkincisi bile zorlanır.

Şimdi diğer miktarlara geçelim;

Kişi başı iki çay kaşığı kahve ve bir çay kaşığı şeker koyup kısık ateşte pişirmeye başlıyoruz. Düşük ateşte önemli bir detaydır. Bu arada tam kaynama sırasında ateşten çıkarılan cezve direkt olarak fincanlara dökülmeye başlamaz.

Kahve makinesinin tepesinde bir kaşıkla oluşan köpük tüm fincanlara eşit olarak dağıtılır ve ardından fincan yarısı dolana kadar kahve dökülür.

İki taşımadan sonra kalan kahve fincanlara doldurulur.

Bol Köpüklü Kahve Yapmak İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Vaktiniz ve sabrınız varsa kahve çekirdeklerini kendiniz kavurun ve öğütün. Taze kavrulmuş ve öğütülmüş kahve her zaman daha iyi sonuç verir. Çünkü kahve yağları, hazır kahveye göre daha iyi durumda olacaktır. Kavurma kısmı biraz zahmetli olduğu için kolayca öğütebilirsiniz. Basit bir el değirmeni ile kahvenizi kısa sürede kolayca öğütebilirsiniz.

Önceden kavrulmuş öğütülmüş kahve alacaksanız, iyi bir markadan taze tarihli bir ürün alın. Kahve içerken ıslak kaşık kullanmayın. Kahve kutusunu sıkıca kapatın. Uzun süredir bekleyen kahveyi kullanmayın.

Temiz, soğuk içme suyu kullandığınızdan emin olun. Musluk suyu kullanırsanız, o sudaki klor kahvenizin tadını bozacaktır.

Beklediğiniz kahveyi tekrar ısıtıp tüketmeyin. En fazla yarım saat içinde kahve tüm güzelliğini yitirmiş olacak…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu