Sağlık

Çiğ Fındığın Bilinmeyen 5 Faydası Nedir?  

Çiğ Fındığın Bilinmeyen 5 Faydası Nedir? Fındığın vücuda faydaları saymakla bitmez. Hem sağlığa faydaları hem de lezzeti onu insanlar tarafından oldukça tercih edilmesini sağlıyor.

Çiğ Fındığın Bilinmeyen 5 Faydası Nedir? Çiğ fındığın faydalarını uzmanlar hem tok tutması hem de sağlığa faydaları açısından çiğ fındığın tüketilmesini şiddetle tavsiye ediyor. Kavrulmamış fındık, kavrulmuş fındığın iki katı kadar antioksidan içerir. Bu nedenle fındık kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasını engeller ve kansızlık riskini azaltır.

Fındık, Bol Lif, Protein Ve Yüksek Yağ İçeriği Nedeniyle Tokluk Hissi Sağlar. Özellikle diyet listelerinde ara öğünlerde bir porsiyon (yaklaşık 6-7 adet) fındık tavsiye edilir. Aşırı yeme sorununu engellerken aynı zamanda yüksek kalori alımını da engeller. Ancak fındığın aşırı tüketiminin tam tersi etki yaparak kilo alımına yol açabileceği unutulmamalıdır. B6 vitamini fındıkta bulunan bir diğer önemli vitamindir.

Şeker Hastalarının Günlük Diyetlerine Fındığı Eklemeleri Faydalı Olacaktır. Çünkü fındık, glikoz intoleransını iyileştirir. Ayrıca fındık lifli bir besindir. Sindirim sisteminin daha iyi çalışması için vücudun lif kaynaklarına ihtiyacı vardır. Alınan lif kaynakları sayesinde midedeki parçalama işlevi daha rahat çalışır. Sindirim sisteminin daha iyi çalışması sonucunda ishal ve kabızlık gibi sorunlardan kurtulmak mümkündür.

Fındık Yağı Kalp Sağlığına Faydalı Yağlar İçerir. Örneğin, vücuttaki iyi kolesterol seviyesinin yükselmesine yardımcı olurken, kötü kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Bilimsel araştırmalar düzenli olarak fındık tüketen kişilerin kalp krizinden ölüm riskini azalttığını gösteriyor.

Fındık aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Vücudun hücrelerini yeniler, hasarlı DNA ve tümör hücrelerini onararak kanser riskinin azalmasında rol oynar.

Ceviz Bir Magnezyum Kaynağıdır. Magnezyum kalp kasları için iyidir. Kalp atış hızının bozulmasını önler. Vücuda giren ve çıkan kalsiyum miktarının düzenlenmesinde çok önemli bir role sahiptir. Doğru miktarda kalsiyum kas kasılmaları yaratır ve ihtiyaç duyulmadığında kasların dinlenmesini sağlar. Bu sayede magnezyum kas gerginliğini azaltır. Yüksek magnezyum seviyeleri de kas gücünü arttırır.

Fındıkta Bulunan Antioksidanlar Cildin Daha Sağlıklı Görünmesine Yardımcı Olur. E vitamini sayesinde ölü hücreleri uzaklaştırarak daha taze, sağlıklı ve genç görünen bir cilt sağlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu