Güzellik

Cildinizi Canlandıracak 10 Besin ve Etkileri

Cildinizi canlandıracak 10 besin tüketildiğinde, cildinizde mucizevi değişim olacaktır. Bu besinler neler gelin sizlerle birlikte bir bakalım.

Cildinizi canlandıracak 10 besin tüketildiğinde gözle görülür fark ortaya çıkacak. Limondan bitter çikolataya cildinizi canlandıracak 10 besin hakkında pek çok kişi araştırmalar yaparak en doğru yanıtları aramaktadır. Havaların olumsuz etkenlerine karşı cildi korumak çok daha zor olmaktadır. Bundan dolayı cildin daha parlak ve pürüzsüz olmasına yarımcı olan çok sayıda yöntemler bulunmaktadır. İşte bu yöntemler arasında en etkili olan 10 besin maddesi şunlardır;

Su

Genel olarak soğuk havalar su içme ihtiyacının en aza inmesine neden olduğundan yetersiz olan sıvı alımı cildin kurumasına neden olur. Cildin yeterli nemi sağlayabilmesi için düzenli olarak su tüketilmesi gerekir.

Somon

Somon içinde yer alan astaxanthin cilt elastikiyetini arttırmakta ve çizgilerin ertelenmesine yardımcı olmaktadır. Omega 3 ise yıpranan ve kuru olan cildin onarılması ile hücre zarı yapısının yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Bundan dolayı haftada en az iki defa ızgara ya da fırında somon tüketmeye dikkat edilmelidir.

Ispanak

A vitamini ciltte oluşan kırışıklık oluşumunun azalmasının yanı sıra nem kaybının önüne geçmektedir. A vitamin gereksiniminin karşılanması için gün içinde 1 avuç kadar ıspanak tüketilmesi gerekir.

Avokado

Cilt bakımında avokado içeriğinde tekli doymamış yağ asitleri cildin nemini korumada büyük fayda sağlamaktadır. Böylece kırışıklık ve ince çizgilerin oluşumunun önüne geçmesi adına avokado çok önemli bir yere sahip olmaktadır.

Bitter Çikolata

Kakao atar damarları genişlettiği için cilde giden kan oranını artmasına ve böylece daha sağlıklı bir cilt görünümünü sağlamaktadır.

Yeşil Çay

Yeşil çay içinde bulunan antioksidanlar cilt üzerinde kırışma ve yaşlanmasına neden olan tüm serbest radikallerin meydana gelmesi ile savaşmaktadır. Bu savaş ile cildin korunmasını sağlamaktadır.

Ceviz, Fındık, Badem

Ceviz, badem ve fındık cilde zarar veren UV ışınlarına karşı koruyucu özelliği vardır.

Kırmızı Orman Meyveleri

Gün içinde 1 avuç kırmızı orman meyveleri tüketimi cildi korumaktadır.

Havuç

Cilt lekelerinde havuç çok önemli olup lekelerin yok edilmesine yardımcı olmaktadır.

Limon

Limon güneşin zararlarına ve UV ışınlarına karşı cildi korumaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu