Sağlık

Cinsel Yolla Bulaşan 8 Hastalığa Dikkat

Cinsel yolla bulaşmaya devam eden hastalıklar tüm hayatınızı olumsuz yönde etkileyebilecek cinsel yaşantınızı ve sağlığınızda son derce ciddi problemlere neden olabilmektedir. Yazımızda cinsel yolla bulaşan 8 hastalığa dikkat çekiyoruz.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar cinsel ilişki esnasında insanlardan birbirine aktarılan hastalıklardır. Bazı cinsel yolla bulaşmaya devam eden hastalıklar kan, tükürük gibi vücut sıvıları ile aktarılıyorken bazıları sadece cinsel yolla bulaşabilmektedir.

Belsoğukluğu Sorunu

Bel soğukluğu sorunu bir bakteri hastalığı olarak yer alıp oral, vajinal veya anal yolla bulaşabilmektedir. Tanı konulması durumunda antibiyotikle kolayca tedavi edilmekte, tanı konulmazsa ciddi komplikasyonlara neden olmaktadır

Klamidya Sorunu

Klamidya cinsel ilişkiden bir ile üç hafta sonrası ortaya çıkmaktadır.

Frengi Sorunu

Frengi cinsel yolla bulaşan ve hem erkek hem kadında görülmektedir.

Uçuk Sorunu

Deri ve mukozalarda ortaya çıkan bu rahatsızlık aktif olduğu zamanda deriden deriye direkt temas halinde bulaşmaktadır.

Hepatit B Sorunu

Kan, idrar, ortak şekilde kullanılacak olan araçlar, semen ve vajinal sıvılar yolu ile buluşan rahatsızlıktan korunmak için aşılanma yapılması gerekir.

HPV Enfeksiyonu Sorunu          

Deriden bulaşan bu rahatsızlık bir virüs enfeksiyonu olarak son derecede sık görülür.

Molluskum Kontagiozum Sorunu

Bu enfeksiyon cinsel hastalıklar kategorisinde yer alan bu problem cinsel yolla ve ortak kullanılan alanlarla bulaşmakta ve deride ortasında kabarcıklar oluşmaktadır.

Trikomonas ve HIV-AIDS Sorunu

Parazit etkeni olarak bulunan rahatsızlık idrarda yanma ve yeşil bol akıntı ile kendisini göstermektedir, Antiparaziter kullanılarak ilaç tedavisi yapılmaktadır.

HIV – AIDS problemi ise kan yolu, cinsel ilişki gibi yollar ile insanlara bulaşabilmekte ve kişinin bağışıklık sisteminin çökmesine sebebiyet verebilmektedir. Son dönemlerde hastalığın AIDS evresine geçmesini geciktirici AIDS ilaç tedavi yöntemleri araştırılmaya devam edilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu