Anne ve Çocuk

Çocuğunuzu Diş Fırçalamaya Alıştırın

Bu makalede diş fırçalamanın öneminden bahsedecek ve çocuğunuzu diş fırçalamaya nasıl alıştıracağınızı anlatacağız.

Diş bakımı düzenli olarak yapılması gereken ve dikkat gerektiren bir durumdur. Özellikle anneler bebekleri diş çıkarmaya başladığı andan itibaren bu eğitimi nasıl vereceğini düşünürler. Başta anne çocuğuna yardımcı olsa da bir süre sonra çocuğunun yalnız dişini fırçalaması gerekebilir. Çocuğun bu durumu alışkanlık haline getirmesini sağlamak zahmetli ve yorucu olabilir. Birkaç tüyo ile çocuğunuza bunun aslında çok basit ve eğlenceli bir şey olduğunu anlatarak, alışkanlık haline getirmesini sağlayabilirsiniz.

Kurallara Uyun!

Çocuklarda diş fırçalama eğitimi sanıldığı kadar kolay değildir. Macunu ne oranda kullanması gerektiği, fırçanın nasıl ıslatıldığı, dişlerini hangi yönden fırçalamaya başlayacağı, fırçanın ağızdaki her noktaya ulaştırılması gibi önemli detayları vardır. Genellikle çocuklara bu eğitim verilirken bu ufak tefek gözüken noktalar gözden kaçabiliyor. Ama bilinmelidir ki gereğinden fazla diş macunu kullanmak dişlere zarar verebiliyor. Öncelikle çocuğunuza artık yaşının kendi diş fırçalayabileceği kadar büyüdüğünü ve bunu yalnız başarabileceğini söyleyin. Güven verin. Birkaç defa yanında sizin durmanızı isteyebilir reddetmeyin ve sabırla kendi kendine dişini fırçalamaya hazır olmasını bekleyin.

Çocuğunuza İstekleri İçin Fırsat Verin!

Evet artık çocuğunuz büyüdü. Yalnız onu diş fırçalama eğitimi için ikna etmek zor olabilir. Büyüdüğünü hissetmesi için kendi fırçasını ve diş macununu seçmesi onun en doğal hakkı. İstediği malzemeler çocuğun hevesini artıracak ve onu diş fırçalamaya teşvik edecektir. Günde kaç defa dişini fırçalaması gerektiğini anlatın ama zorlamayın ve baskı yapmayın. Eğer bu durum çocuğunuza sıkıntı veriyorsa fırçalamak istemediğinden beraber fırçalamayı teklif edin. Diş sağlığından ve vücudumuzun en önemli parçalarından birinin diş olduğundan bahsedin. Böylelikle kendisini önemseyerek ve sağlığını düşünerek bilinçli bir şekilde bu alışkanlığı edinmiş olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu