Anne ve Çocuk

Çocuk Eğitiminde Aile Yapısının Önemi

Her ailenin yapısı birbirinden farklıdır. Bu nedenle de çocuk yetiştirmek için kullanılan yöntemler de birbirinden farklıdır. Ancak çocuğun mutlu bir aile içerisinde yetişmesi isteniyorsa; uygulanması gereken kurallar ortaktır. Anne ve babanın birbirine karşı tutumu, çocuğun eğitimi noktasında oldukça önemlidir.

Çocuğunuza Mutlu Bir Aile Ortamı Sağlayın

Çocuklar aradan çok uzun bir zaman geçse dahi hissettiklerini asla unutmazlar. Bu nedenle de çocuklara söylenen şeyler sanıldığı kadar etkili değildir. Önemli olan çocukların neler hissettiğidir. Onlara güzel şeyler hissettirerek; istenilen mesajın iletilmesi sağlanmış olur.

Anne ve babanın birbirine duyduğu saygı, çocuğun da anne ve babasına karşı duyduğu saygıyı etkiler. Eğer evde anne ve baba arasında sevgi – saygı siz konusu değil ise; çocuk da anne ve babasına yeterli saygı göstermez. Ancak aile içerisinde herkesin birbirini sevdiği bir ortam söz konusu ise çocuk da mutlu aile ortamı içerisinde saygıyı ve sevgiyi öğrenir.

Çocuk Eğitiminde Aile Yapısının Önemi

Çocuğunuza Sorumluluk Verin

İş bölümünün yapıldığı aile yapısında, çocukların daha eşitlikçi ve hoşgörülü yetiştiği, yapılan araştırmalar ile de ortaya konulmuştur. Annenin yemek ve babanın salata yaptığı bir evde çocuğun görevi de masayı kurmak olabilir. Bu şekilde iş bölümü olduğu zaman aile içerisindeki birlik duygusu da son derece gelişir.

Çocukların yapabileceği davranışlarda kesinlikle onlara yardım etmeyin. Çocuğunuz fiziksel gelişimi gereği yapabileceği bir davranış olduğu halde zorluk çekebilir. Bu durumda da çocuklarda başarı duygusunun arttırılması için davranışı gerçekleştirilmesi desteklenmelidir. Ancak hiçbir zaman onun yerine yapılmamalıdır.

Çocuğunuza Özgür Alan Yaratır

Hangi yaşta olursa olsun çocuğun özgür alanı mutlaka olmalıdır. Ancak bu sayede çocuğunuz bir birey olduğunu kabul eder. Böylece siz de olması gereken tutumu na göstermiş olursunuz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu