Anne ve Çocuk

Çocukla Doğru İletişim Kurmanın 10 Altın Kuralı

 

Çocukla iletişim kurmak kadar önemli olan tek şey doğru bir iletişim kurmak olacaktır. Çünkü çocuklarınız sizler ile iletişim kurmadığı anda hem çevreye hem de kendilerine kapanışı bir yapıya bürünecek ve bu durum karşısında sizlerden düşündüğünüzden çok daha fazla olumsuz etkilenmiş olacaktır. Bu durum aynı zamanda çocuklarda psikolojik yönden de olumsuz etkiler oluşturacaktır. Bu nedenle doğru iletişim kurma noktasında bilinmesi gereken oldukça önemli bilgiler bulunmaktadır.

10 Altın Kural

Çocuğunuz ile etkili iletişim kurmanız için ilk olarak yapacağınız şey ona değer vermek ve onun sözlerine önem vererek onu dinlemek anlamak olacaktır. Bunun için de gerçek bir dinleyici olmanız gerekecektir. Aksi takdirde çocuğunuz kendisini önemsemediğinizi düşünecek ve buna göre kendisine ne derece değer verildiği yönünde bir yanlışa düşecektir.

Göz teması oldukça önemlidir. Aslında bu yalnızca çocuklarımız açısından değil her zaman etkili bir iletişim oluşması açısından önemli bir noktadır. Karşınızda ki insanı ya da çocuğunuzu geçiştiren ya da onların beklediği şekilde vermediğiniz tepkiler onların sizi ve kendilerini sorgulamalarına neden olacak ve güvensiz yetişmiş olacaklardır.

Sizlere ne derlerse desinler her zaman onların düşüncelerine saygı duyun. Yanlış bile olsa fikirlerini sunmalarına izin verin. Kendi yaşadığı sorunları anlamasına ve buna kendi içinde çözüm üretmesine imkân tanıyın. Büyüdüğünün farkına varın. Çocuk olmadığını vurgulamasına izin vermeyin. Hatta çoğu zaman büyüdüğünü o size gösterdiğinde buna izin verin.

Yaşına uygun sorumluluklar verin ve kesinlikle çocuğunuzun yanlışını yüzüne vurmayın olumlu özellikleri içinde söyleyin ki güzel şeyler yaptığını da hissetmiş olsun. Çocuğunuz ile iyi geçinmenin 10 altın kuralı işte tüm bunlardır. Çünkü bunlar çocuğun doğru bir gelişim göstermesine ortam hazırlar.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu