Anne ve Çocuk

Çocuklar Ağlama Davranışından Nasıl Uzaklaştırılır?

Çocukların ağlama davranışı, ailelerin kimi zaman fazlası ile zora sokan bir davranıştır. Çocuklar bir davranışı öğrenerek gerçekleştirir. Çok küçük yaştan itibaren öğrenme aktif olarak devam eder. Bu nedenle de ailelerin tutumları karşısında çocuklar davranışlarını şekillendirir.

Çocuklar Ağlama Davranışını Nasıl Öğrenir?

Çocuklar henüz bebeklik döneminde isteklerine ağlayarak ulaşmayı öğrenirler. Çünkü ağlayan bebek, ailesine sesini duyurmayı başarır. Bunun sonucunda da büyüdükçe ağlama davranışı da devam eder.

Ailesinden bir şeyler isteyen çocuklar olumsuz yanıt alınca karşılığında ağlar. Bunun üzerinde de ilk etapta aileler çocuklarının ağlamasına dayanamadığı için isteklerini gerçekleştirir. İşte bu davranış çocukların ağlamayı öğrenmesini ortaya çıkarır. Ağlamayı Öğrenen Çocuk artık her istediğini ailesine ağlayarak yaptırmaya çalışır. Bu durum ise bir süre sonra aileleri oldukça zor duruma sokan davranış hali oluşturur.

İlk etapta çocukların ağlamasına dayanamayan aileler zaman ilerledikçe bu durumdan şikâyetçi olmaya başlar. Çünkü artık sadece çocukları sussun diye istediklerini yapmaya başlar. Hâlbuki bu esnada aileler, çocukların ağlama davranışını kalıcı hale getirmeye devam eder.

Çocuklar Ağlama Davranışından Nasıl UzaklaştırılırAğlayan Çocuklar İçin ÇözümYolları

İsteklerini ailelerine ağlayarak yaptıran çocukların bu davranışlarından sadece görmezden gelme yolu ile kurtulmak mümkündür. Çocuk bir isteği kabul edildiğinde ağladığı zaman kesinlikle ailelerin bunu yapmaması gerekir. Çocuğa, ağladığı için bu davranışın gerçekleştirilmediği de anlatılmalıdır. Ağlamadan istedikleri yapılırken; ağlayarak istediği hiçbir şeyin yapılmaması gerekmektedir.

Ağladığı takdirde çocuğun isteklerini yerine getirmemek, ilk önce ağlama davranışının artmasına neden olacaktır. Ancak görmezden gelerek, bir süre sonra ağlama davranışının ortadan kalktığına şahit olabilirsiniz. Ağlama davranışının ortadan kaldırılması sırasında yapılacak en iyi yol ailelerin tutarlı olmasıdır. Ancak bu sayede aileler istedikleri sonuçlara ulaşma sağlayabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu