Anne ve Çocuk

Çocuklarda Göz Problemini Göz Ardı Etmeyin

Çocuklarda göz problemleri ileride büyük sorunlar çıkmaması açısından önemli bir konudur. Yani erken teşhis sonraki süreçlerin önüne geçilmesi açısından aileleri de ilgilendiren bir konudur.

Ne Zamandan İtibaren Takip Edilmeli

Çocuklarda göz sağlığı olup olmadığını anlamak için doğuştan itibaren takip gerekmektedir. Bunun için göz doktoruna gidebilir, bir sağlık personelinden yardım isteyebilirsiniz.  Tespit işlemleri yeni doğan bebeklerde zorlayıcı olabilir. Bu nedenle gözlere bakılmalı, kırmızı refle testi olmalıdır. Bebek eğer erken doğumla dünyaya geldiyse, ayrıca farklı problemler nedeniyle anormallik varsa, aile geçmişinde de göz bozuklukları varsa bu durumda göz muayenesi kapsamlı şekilde gerçekleştirilmelidir. 1 yaş gelindiğinde tarama yeniden olmalıdır. Bir göz doktoru tarafından olmalıdır.

Görme Keskinliği Test Edilmeli

Görme keskinliği testi özellikle 4 yaşa gelene kadar yapılması gereken bir testtir. Ancak çocuk işbirliği yapacak noktaya geldiği zaman bu testin gerçekleşmesi gerekir. Aksi halde sağlıklı sonuçlar alınamaz. Ortaya çıkan görme bozukluklarından sonra gereken tedavi uygulanmalıdır.

Gözlük Lens Kullanımı Varsa

Okul dönemine gelindiği zaman gözlük ve lenslerin her sene kontrolünün yapılması gerekmektedir.  Göz sorunu yoksa bu durumda iki senede bir kontroller yapılmalıdır. Okullarda çocuklar bazen farkında olmadan göz bozuklukları nedeniyle başarısız olabilmektedir. Bu nedenle olası görmeme durumlarında mutlaka hekime gidilmelidir.

Önlem Alınmazsa Ne Olur?

Görme sorunları için önlem alınmazsa ilerleyen dönemlerde bu sorunların daha zor tedavi olması muhtemeldir.

Doktora Başvurulması Gereken Durumlar

Çocuklarda göz doktoruna başvurulması gereken durumlar şöyledir:

  • Görme taraması yapılamaması
  • Göz hekimine yönlendirme
  • Anormal görme davranışları
  • Görme taramasının başarısız olması
  • Çocuklarda prematüre, juvenil idiopatik artrit, down sendromu gibi tıbbi sorunlar varsa, ayrıca ailede göz bozuklukları görülüyorsa göz doktoruna başvuru yapılmalıdır
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu