Anne ve Çocuk

Çocuklarda Kritik İlk 5 Yıl

 

Doğum sonrasında özellikle bebeklerde ilk beş yıl dikkat edilmesi gereken pek çok farklı konu bulunduğundan aileler için zorlu geçebilir.

Özellikle çocuk sahibi olanlarda ilk beş yıl oldukça önemlidir. Bu nedenle çocuklarda kritik ilk 5 yıl dikkatli şekilde geçirilmelidir.

İlk Kritik Dönem

Çocuklarda ilk kritik dönemde 1 yaştır. Çocuklar bu dönemde yürüme, konuşma yemek yeme alışkanlıklarının kazanmaktadırlar. Bu nedenle son derece inatçı bir davranış sergileyebilirler. Özellikle aileler bu konuda daha dikkatli hareket etmesi gerekmektedir. Ebeveynler bu dönemde bebeklere özellikle farklı şeyler öğretirken problem yaşayabilirler. İstenmeyen inatçı davranışlar nedeniyle zaman zaman anneler için fazlasıyla zorlayıcı olabilir.

İlk beş yıl çocuk eğitimi oldukça önemlidir. Çocuğunuzu iyi bir şekilde yetiştirebilmeniz için bu dönemde iyi bir eğitim alması gerekir. Çocuklarda doğumdan sonra özellikle öğrenilmesi gereken çok fazla şey bulunmaktadır. Bu durum aileler açısından verilecek olan eğitim doğrultusunda çocuğun kişiliğinin gelişmesini sağlamaktadır.

Bir yaşındaki çocuklarla yemek yemek, yürümek ve konuşma alışkanlığı kazanılması gerekir. Bu dönemde çocuklar son derece hırçın davranışlar gösterebilirler. Aynı şekilde iki yaşındaki çocuklarda farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Devamlı olarak yeni şeyler öğrenmesi ve yeni arkadaşlar edinmesi gibi pek çok farklı etken özellikle çocuğun kişiliği konusunda etkili olmaktadır. Her gün ortaya çıkabilecek farklılıklar çocuklardaki değişimin artmasına neden olmaktadır.

Çocukları aynı zamanda dört yaş, altı yaş ve 12 yaş kritik dönemleri oluşturmaktadır. Dört yaş çocukların tuvalet eğitimi gibi farklı eğitimleri alması dönemidir. Bu nedenle bu dönem dikkat edilmesi gereken dönemler arasında yer almaktadır. Altı yaş çocuklarda eğitime başlanacak dönemdir. Bu durum özellikle çocukların yeni bir düzene alışmasını gerektirmektedir. 12 ve 13 yaş çocuklarda ergenlik dönemidir. Ergenlik dönemi aileler özellikle çocuklarda kritik yaş dönemleri arasında en çok problem yaşadıkları dönem olarak düşünebilir.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu