Anne ve Çocuk

Çocuklarda Oturuş Pozisyonlarına Dikkat Edin

 

Çocuklarınızın nasıl oturduğuna dikkat ediyor musunuz? Bebeklik döneminde oluşturulan yanlış bir oturma pozisyonları daha sonraki süreçlerde pek çok sorunun görülmesine neden olabilmektedir.

Daha çok W oturuşu adı verilen pozisyon çocuklarda devamlı olarak görülmektedir. Genel olarak bir ve iki yaşında sık olarak rastlanılan bir oturuş pozisyonu olarak yer almaktadır. W oturuşu çocukların dizlerini kırarak bacaklarını dış tarafa doğru genişçe açarak kalçasının üzerine oturmasıdır. Eğer çocuklara tepeden bakmanız durumunda bacaklarının W harfini aldığını görebilirsiniz. Pek çok annenin dikkat etmediği W oturuşunun çocuklar üzerinde zararı olabilmektedir. Bunun nedeni oturuş şeklinde vücut ağırlıkları kalça, diz ve ayak bilekleri üzerinde baskı yapmaktadır. Bu durumda vücut duruşuyla ilgili bozukluklara yol açmaktadır.

Gövde Azalması

Bu oturuş şekli vücut üzerinde yer alan kasları minimum seviyede dik durmasını sağlamaktadır. Bu nedenle genel olarak karın ve sırt bölgesindeki kaslarda zayıflamaya yol neden olabilmektedir.

Kalça Çıkıklık Problemi

Özellikle bebeklik zamanı içerisinde kalça problemi yaşayan pek çok çocukta kalça açısını bozarak bu durumun daha belirgin hale gelmesine hatta daha sonraki süreçlerde kalça çıkığı riskinin artmasına neden olabilmektedir

El Seçme Güçlüğü

W oturuşlarında oyun oynayan pek çok çocuk sağ tarafında yer alan oyuncakları almak için diğer sol elini kullanır. Bu durumda baskın olan elin ortaya çıkmasında sorun yaratabilmektedir.

Hareket Eksikliği

Bu pozisyonu kullanarak oturan çocuklar genel olarak çapraz gövde hareketlerini yapamamaktadır. Bu da ileri zamanda masa başı etkinliklerinde zorlanmasına neden olabilmektedir

Kalça Bozukluğu

Bu oturuş durumu alışkanlık durumuna gelmesi durumunda kalça açısı üzerinde bozulmaya sebep olmaktadır. Bu da diz ve ayak bilekleri üzerinde yapısal bozukluklara neden olabilir. İçe basma, düz tabanlık gibi ayak üzerinde fiziksel bozukluklar görülebilmektedir. Eğer çocuğunuz sürekli olarak W oturuşunda oturması durumunda sandalyeye oturmasını sağlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu