Anne ve Çocuk

Çocuklarda Özgüven Eksikliği

Çocuklarda özgüven eksikliği çağımızın en büyük sorunları arasında yer almaktadır. Çünkü bu öz güven eksikliği çocuğun tüm bir yaşamını olumsuz etkileyebilmektedir. Özellikle günümüzde internet kullanımının oldukça yaygın olması da bu özgüven eksikliğini oluşmasına ve ilerlemesine sebep olabilmektedir.

Özgüven eksikliği ile çocukların okuldaki başarıları da olumsuz etkilenmektedir. Hatta bu durum ileriki yaşlarda ağır psikolojik sorunlara bile neden olabilmektedir. Ve ne yazık ki bu durum günden güne artmaktadır. Burada anne ve babalara oldukça büyük iş düşmektedir. Özellikle ileri seviyede olan bu sorunlarda uzmanlara danışılması gerekmektedir.

Çocuklarda Özgüven Eksikliğinin Nedenleri

Çocuklarda özgüven eksikliğinin nedenleri oldukça farklılık göstermektedir. Bu sorunun aşılması için önce bu sorunun altında yatan nedenlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Öncelikle aile ortamında oluşan güvensiz ve mutsuz hava çocuklarda böyle bir duruma yol açmaktadır. Anne ve babasına olan tavrını bu şekilde dışa yansıtan çocuklarda kesinlikle psikolojik yardım alınmalıdır.

Daha sonra internette gereğinden fazla vakit geçirmekte buna sebep olabilmektedir. Bu çocuklar bir müddet sonra gerçek hayat ile bağlarını yavaş yavaş kopmaya başlamaktadırlar. Her şeyi sana dünyada ki gibi hayal eden ve buna göre yaşayan çocuklar gerçek hayatla yüz yüze kaldıkları zaman ise şaşırmakta ve adapte olamamaktadırlar. Ayrıca yine arkadaş çevresinde meydana gelen baskıcı yapıda öz güven eksikliğine yol açabilmektedir.

Çocuklarda Özgüven Arttırmak İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikle özellikle internet kullanımı ile ilgili kesin kurallar konulmalıdır. Çocuklarla beraber dışarıda çeşitli sosyal aktiviteler yaparak onların dış cevreye daha uyumlu olmaları sağlanmalıdır. Ayrıca çocuklara önemli oldukları hissettirilmeli ve onlara sorumluluk verilmelidir. Sorumluluk bilinci öz güven kazanmak için son derece önemlidir. Çocuklarda özgüven arttırmak için yapılması gerekenler bu şekildedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu