Moda

Depresyona Girilmesine Neden Olan 7 Hastalık

Depresyona Girilmesine Neden Olan 7 Hastalığı araştırdık. Depresyon çağımızın en büyük problemlerinden bir tanesidir. Depresyonu tetikleyen bir çok etmen bulunur. Kişilerin yaşadığı hastalıklarda depresyonu tetikleyebilir.

Depresyona Girilmesine Neden Olan 7 Hastalığı araştırdık. Depresyona neden olan hastalıklar nelerdir? Depresyonunuzun sebebi farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Bazı hastalıklar beyin kimyasını etkilemesi nedeniyle depresyon riskini arttırabiliyor. Hastalık geçiren kişilerin depresyon etkisine maruz alması tedavinin güçleşmesine neden olur. Hasta depresif ruh halinin yarattığı karamsarlık nedeniyle tedaviden uzak kalabilir. Uzmanlar depresyon nedeni olan hastalıklar hakkında bilgiler verdi.

1-İnme

Felç sonrası depresyona girme olasılığı yükseliyor. Felç nedeniyle depresyon riski erkeklerde daha yüksektir. Vücudun temel eklemlerini kullanamamak insanlarda duygusal sorunlara neden olabiliyor.

2-Parkinson

Parkinson hastalığının nedeni beyinde yer alan dopamin dengesizliğidir. Bu hormon kişinin mutlu olmasını sağlar. Hormon problemi yaşayan kişilerde depresyon riski artmaktadır.

3-Multiple Skleroz

Multiple skleroz problemi psikiyatrik rahatsızlıklara yatkınlığın artmasına neden olur.

4-Tiroid Hastalıkları

Vücutta ortaya çıkan tiroid azlığı depresyon riskini arttırabilir.

5-Kalp Krizi

Yapılan araştırmalara göre kalp krizi geçirenlerin bazılarında depresyon görülebiliyor.

6-Kanser

Bazı kanser türleri depresyonu tetikliyor.

7-Bunama

Bunama problemi yaşayan hastaların büyük bir bölümünde depresyon sorunu ortaya çıkar.

Depresyon problemi yaşayan kişilerin tedaviler daha zor hale gelir. Bu yüzden hastalıkla beraber kişiye psikolojik destekte verilmelidir.

Sorun Nasıl Çözülür?

Depresyon nasıl tedavi edilir? Depresyon sorunu kadınlarda daha fazla görülür. Depresyon nedeniyle kişilerin sosyal ve mesleki ilişkilerinde zayıflama ortaya çıkar. Depresyonun tedavilerinde psikoterapi uygulaması sıklıkla tercih edilir. Daha ağır vakalarda ise ilaç uygulamasına geçilir. Uygulanacak depresyon tedavisi şekli hastaya göre değişiklik gösterebilir.

Türkiye’de depresyon nedeniyle pek çok kişinin hayat standartları düşüyor. Depresyon sadece stresli bir hayat geçirmekle ortaya çıkmıyor. Hastalıklarda bu problemin tetikleyicisi olabilir. Depresyon halinden bir türlü kurtulamıyorsanız profesyonel destek almanız gerekir. Yaşadığınız hastalık nedeniyle moraliniz bozulabilir. Bu durum tedavinizin daha da zorlaşmasına neden olabilir. Hayat standartlarınızın tekrar sağlıklı bir hale gelmesi için psikolojik yardım talep edebilirsiniz. Doğru tedavi programları sayesinde hayatınızı geri kazanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu