Eğitim & Kurs

Ders Tekrarı Nasıl Yapılmalı, Nelere Dikkat Edilmeli?

Ders Tekrarı Nasıl Yapılmalı, Nelere Dikkat Edilmeli? Okul hayatında başarılı olmak ve sınavlardan yüksek puanlar alabilmek için düzenli ve verimli şekilde ders tekrarı yapmak gerekir.

Ders Tekrarı Nasıl Yapılmalı, Nelere Dikkat Edilmeli? Ders tekrarı yapmak ilk etapta basit gibi görünse de kendi içerisinde püf noktalara sahiptir. Tekrar yaparken kitap başında uzun saatler geçirmek yerine ne kadar etkili zaman geçirildiği önemlidir. Bunu sağlamak adına çalışma boyunca motivasyonu dağıtıcı etkenlerden uzak durulmalı, çalışma ortamı sakin, sessiz ve en sade olacak şekilde seçilmelidir. Böylece odak noktası ders konuları olacaktır. Bu uygulama tüm dersler için yapıldığında tekrarların akılda kalıcılığı daha da artacaktır. İstenilen performansı alabilmek için derse özel çalışma programları da uygulanabilir. Örneğin matematik gibi sayısal dersler daha aktif olduğundan motivasyon sözel derslere kıyasla biraz daha kolay olacaktır.

Ders Tekrarı Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Konu tekrarı yaparken planlı ve bir sıra dahilinde ilerlemeye dikkat edilmelidir. Okulda öğrenilen bir konu akşam eve gidildiğinde bir kez tekrar edildiğinde akılda kalıcılığı artacaktır. Özellikle sözel derslerde bu uygulama ihmal edilmemelidir. Tekrarlar kendi içerisinde günlük, haftalık ve aylık gibi bölümlere ayrılmalıdır. Tekrar yaparken yazarak çalışmak ve bir sonraki tekrarda kolay hatırlanabilecek şekilde not tutmak daha faydalı olacaktır. Çalışma notlarını basitleştirmek ve anlaşılır bir tarzda yazmak konu tekrarlarını kolaylaştıracaktır. Notlar kişinin kendi anlayacağı tarzda olduğundan anlık bilgi hatırlamalarında da hemen açıp aranan konu bulunabilecektir.

Konu Tekrarı İçin Öneriler

Kalıcı bir öğrenmenin vazgeçilmezleri arasında yer alan konu tekrarı yapmak için daima uygun zamanlar seçilmelidir. Bu tekrarların uygun zamanda ve sürekli olmasına özen gösterilmelidir. Genellikle tekrar için en uygun vaktin okuldan gelir gelmez olduğu düşünülse de bu doğru değildir. Okuldan gelen öğrenciler yorgun olacağından kendilerine dinlenmek için ekstra vakit ayırmaları gerekir. Genellikle akşam yemeği sonrası tekrar için daha uygun olacaktır.  Tekrar yaparken dikkat edilmesi gerekenler ihmal edilmemeli, uygun ortam sağlanmalıdır. Düzenli bir uyku göz ardı edilmemeli, motivasyonu artıracak çalışmalar yapılmalıdır. Sağlıklı beslenme ve spor yapma gibi alışkanlıklar da günlük enerjiyi yüksek tutacak şekilde eksik edilmemelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu