Eğitim & Kurs

Devlet Konservatuarı Giriş Şartları Nelerdir?

 

Devlet konservatuarı giriş şartları okul özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Örneğin İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı sahne sanatı bölümünde sınav şartları: 21 yaşını doldurmamış olmak, lise mezunu olmak, aşamalı özel yetenek sınavından geçmek gibi şartlar vardır. Ayrıca yetenek sınavına giren adaylardan tiyatro edebiyatındaki yerli veya yabancı şairler arasından seçilmiş şiir de istenmektedir.

Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Şartları

 Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı şartları yaş olarak aynı şartları 21 yaşını doldurmamış olma şartını öne sürmektedir.  Adaylar kendi seçtiği 2 tiradı oynar ve jürilerin sorularına yanıt verir. Birinci aşamada zorunlu parça oynatılır ve bu aşama kesin kabul aşaması gibi düşünülebilir. Başarılı adayların kayıt yaptırma aşamasıdır.  Ancak bazı yıllarda 2 aşamadan fazla süren sınavlar da olabilir. Sınav tarihlerinin üniversitenin web sitesinden öğrenilmesi gerekir.

Kocaeli Üniversitesi Konservatuar Giriş Şartları

Kocaeli Üniversitesi konservatuar giriş şartları YGS barajını geçmek, sahne sanatları alanında başarılı olmak, iki aşamalı şekilde gerçekleşen yetenek sınavında başarılı olmak ve daha sonra kayıt yaptırmak gerekmektedir.

Ankara Üniversitesi Tiyatro Bölümü Giriş Şartları

Ankara Üniversitesi Tiyatro Bölümü giriş şartları, beş aşamalı yetenek sınavından geçmek, oyunculuk ana dalı için beden ve duyu organlarının tam ve sağlam olması, sahne için hazırlanan parçanın tamamının okunması şeklinde sıralanmaktadır. Beş aşamalı geçişin açıklaması şöyledir: ilk aşamada adaylar zorunlu parçalardan ve kendilerinin belirlediği en az iki parça ve toplam 4 parça ile bir şiirden sınava alınmaktadır. İkinci aşamada aynı sınava yeniden girilir. Üçüncü aşamada yazılı kompozisyon yapılır.  Dördüncü aşamada ses kulak ve ritim hareket yetenekleri ölçülür. Son aşamada sözlü olur. Bu bölümde jüri üyeleri yeni bir parçayı hazırlayıp sunmalarını isteyebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu