Yaşam

Doğal Yöntemle Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

Doğal Yöntemle Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir? Beyaz eşyalar günlük yaşamı kolaylaştırıcı vazgeçilmez ürünlerdir. Bizde bunlardan biri olan bulaşık makinesi nasıl temizlenir? bunu ele alalım.

Doğal Yöntemle Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir? Birçok kadın bu konuda bilgi sahibi olmak ister. Yaşamın ayrılmaz bir parçası olan ve işleri kolaylaştıran bulaşık makinesinin doğru kullanılması ömrünü uzatır. Bunun için düzenli olarak içinin temizliğine dikkat edilmelidir. Temizlerken ağır kimyasal içerikli deterjanlar yerine birkaç doğal ürünle yapılması daha sağlıklı olacaktır. O zaman bizde yazımızda doğal yöntemle bulaşık makinesi nasıl temizlenir? bu konuyu ele alalım.

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makinesi temizliğine yönelik birçok deterjan vardır. Fakat bunların bazıları kimyasal içerikli olduğu için makinenin ömrünü kısaltır. Bu yüzden en çok tercih edilen yöntemlerden sirke, karbonat ve limon tuzu ile bulaşık temizliği nasıl yapılır bunu başlıklar halinde ele alalım.

1-) Sirke İle Bulaşık Makinesi Temizliği

Bulaşık makinesi temizliği denilince ilk akla gelen temizlik malzemesi sirkedir. Birçok çeşidi olan sirke makinenin daha hijyenik ve parlak olmasını sağlar. Bir kase içerisine bir miktar beyaz sirke konularak makine yüksek derecede yıkamaya bırakılır. Bu sırada bulaşık makinesinde bulaşık kesinlikle olmamalıdır. Bunun yanında üzüm ve elma sirkesi bulaşık makinesi temizlemesinde tercih edilir.

2-) Karbonat ile Bulaşık Makinesi Temizliği

Karbonat beyazlatma ve derinlemesine temizleme özellikleriyle birçok yerde kullanılır. Bulaşık makinesi de bunlardan biridir. Bir bardak karbonatı özellikle alt kısımda yer alan filtre yerlerine ve diğer yerlere gelecek şekilde dökülür. Yine yüksek dereceli ayarda yıkamaya bırakılır. Bu işlemi sirke ile temizleme işleminden hemen sonrada yapılabilir.

3-) Limon Tuzu İle Bulaşık Makinesi Temizliği

Doğal temizleme yöntemlerinden biri olan limon tuzu bu konuda oldukça yararlıdır. Sıcak su ile limon tuzu açılarak bulaşık makinesinin birçok yerine dökülür. Yüksek dereceli yıkamaya bırakır. Limon tuzu beyaz sirkeyle karıştırılarak temizlemede kullanılabilir. İki kaşık limon tuzu ile 2 bardak beyaz sirkeyle de aynı işlem tekrar edilebilir. Ucuz olan bu malzemelerle evde bulaşık makinesi temizliği oldukça kolaydır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu