Moda

Doğru Ayakkabı Nasıl Seçilir?

 

Ayakkabı seçimi sağlık ve moda açısından en önemli konulardan biridir. Bir ayakkabı sadece kıyafete uyduğu için alınmamalıdır.

 Yüksek Topuklu Ayakkabı Seçerken

Kendinize uygun doğru  ayakkabıyı bulmak   için yüksek topuklular konusunda ayrıca dikkat etmek gerekmektedir. Kadınlar, güzel göründüğü için ayak ve ruh sağlıklarını kötü etkileyen ayakkabı alabilmektedir. Ancak yüksek topuklu alınacaksa, ayak olabildiğince yatay kalmalı,  taban kalın olmalı ve sivri, ayağı dikleştiren modelleri seçmemek gerekir. Şık gösterecek birçok alternatife yönelebilirsiniz. Yani topukluların sağlığınızı kötü etkilemesi daha önemli bir konudur.

Günlük Hayatta Bilek Kavrayan Modeller

Günlük işlerinizi yaparken bilekten kavrayan ayakkabı modelleri kullanılabilir. Bu ayakkabılar,ön ve arkadan büküldüğünde  deforme olmamalıdır. Hem kaslara destek vermeli hem de uzun vadede kullanabileceğiniz bir model olmasına bakılması gerekir. ayrıca topuk arka bölümü de ayağın genelini destekleyen şekilde sert olmalıdır.

Deri Malzemelere Yönelin

Sentetik materyaller günümüzde çok yaygın olmakla beraber ayak sağlığı açısından doğal deri malzemelere yönelmek gerekmektedir. Doğal deriden üretilen ayakkabılar hava alınmasını sağlar. Bu şekilde nem dengelenir. Mantar gibi hastalıklar azalır.

 En Uzun Parmağa Göre Seçim

Ayakkabı seçerken en uzun parmağa göre  numara bulmalısınız. Ayrıca çorap giydiğiniz zaman sizi sıkmaması gerekir. Ayak ön kısımları  dar olmamalı, parmaklar hareket edebilmelidir. Mümkünse yarım numara büyük alabilirsiniz.   Dilerseniz ayaklarınızın en şiş olduğu zamanlada da  ürün alabilirsiniz. İnternet üzerinden ürün alan kişilerin mutlaka bir beden büyük almaları önerilir.  Bir beden büyük ayakkabı genelde sorun çıkarmaz.  Ayaklarınızın uzunluğunu tam ölçerek işlem yapılabilir.

Ayakkabılar ve Kıyafet İlişkisi

Kıyafetler ve ayakkabılar  birbiriyle uyumlu olmalıdır. Ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gereken  önemli bir detay stile uygun seçimlerdir. Gece kıyafetlerinde taşlı açık modeller kullanılabilir. Erkeklerde de takım elbiselerde parlak ruganlar ideal olabilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu