Gebelik

Doğum Kontrol Hapı Kullanımına Dikkat

Kadınlar için doğum kontrol yöntemleri uygun şekilde seçilmelidir. Son dönemlerde dünya üzerinde kürtaj isteği % 10 oranında bir artış göstermiştir.

Özellikle ülkemizde de bu konuda her yıl kürtaj olan kadınların sayısı artmaktadır. Ayrıca gereken şartlar sağlanmadan gerçekleşen kürtajlar nedeni ile de pek çok sayıda kadın hayatını kaybetmektedir.

İstenmeyen gebeliklerin kürtaj ile ortadan kalkması kadın açısından son derece büyük risk durumları taşır. Bunun yerine etkili doğum kontrol yöntemleri kullanılarak, gebelik riski en aza indirilmelidir. Bu sayede de kadınların sağlıkları da korunmuş olur.

Gebelik korunma yöntemlerinden en etkili olanların başında doğum kontrol hapı kullanımı gelir. Doğum kontrol hapı kullanıldığında kadının gebe kalma ihtimali son derece düşüktür. En sık gebelik ile karşılaşma yöntemleri takvim takip etme ve kendini geri çekmedir. En az gebeliğin olduğu durum ise doğu kontrol hapı kullanımıdır.

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Sağlıklı aile planlaması için doğum kontrol hapları son derece önemlidir. Doğum kontrol haplarının düzenli bir şekilde kullanılması gerekir. Ayrıca etkili bir korunmak için mutlaka 2 ay öncesinde doğum kontrol hapı kullanmak gerekir.

Doğum kontrol hapının kadınlar için pek çok olumlu özelliği daha vardır. Doğum kontrol hapı sadece gebeliğin oluşmasını engellemez. Aynı zamanda kişilerin adet sistemini de düzene sokar. Ayrıca adet öncesinde kişilerde oluşan bir takım şişkinlik hassasiyet gibi durumları da ortadan kaldırır. Adet öncesinde kadınlarda sıklıkla oluşan aşırı duygusallık, doğum kontrol hapları sayesinde ortadan kaldırılır.

Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Kullanılmamalı?

Kadınların kimi durumlarda doğum kontrol hapını kullanmaması gerekir. Özellikle de doğum yaptıktan sonra ilk altı ay doğum kontrol hapı kullanımı konusunda kadınların dikkat etmesi gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu