Yaşam

Dünyada Görebileceğiniz En Güzel Yerler

Dünyada Görebileceğiniz En Güzel Yerler nereler? Üzerinde yaşadığımız dünyada görebileceğiniz en güzel yerler saymakla bitmeyecek cinstendir. Görmeniz gereken birbirinden ilginç ve harika güzelliklerin bazılarına yazımızda yer verdik.

Dünyada görebileceğiniz en güzel yerler sıralaması yapıldığında, en başta yer alacak ilk yer şüphesiz Antarktika’dır.

1- Antarktika

Dünya üzerinde ülke olmayan tek kıta olan Antarktika; soğuk iklimi ve gizemli güzellikleriyle herkesin merak ettiği ve görülmesi gereken yerlerden biri niteliğindedir. Her ne kadar soğuk olsa da kuraklıktan kaynaklı 2 milyon yılı aşkındır yağmur almayan bölgeleri bulunmaktadır. Dünya üzerindeki buzulların %92’sine sahip olan Antarktika’ya gitmek, orada penguen, fok, balina gibi canlıları görüp hayatınızda benzerini bir daha yaşayamayacağınız bir deneyime sahip olmanızı sağlayabilir.

2- Angel Şelalesi, Venezüella

UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan dünyanın en yüksek şelalesi unvanına sahip Angel Şelalesi; ihtişamıyla sizleri büyüleyecek niteliğe sahip. Pixar yapımı filmlerden biri olan Yukarı Bak tutkunlarının yakından bildiği Cennet Şelalesi’ne ilham kaynağı olan bu şelale, meşhur Niagara Şelalesi’nden on dokuz kat daha büyüklüğe sahip. Dünyada görebileceğiniz Angel Şelalesi’nden daha yüksek ve görkemli bir şelale daha bilinmiyor.

3- Antilop Kanyonu, ABD

Suların kayaların arasından aktığı yer anlamına gelen bir diğer adıyla Slot Kanyonu; ABD’nin güney batısındaki Arizona Eyaletinde bulunuyor. Erozyon yoluyla oluşan bu kanyon, kaya oluşumlarının arasındaki dar ve dalgalı görünümüyle sizleri kendine hayran bırakacağı kesin bir güzellik.

4- Baobab Bulvarı, Madagaskar

Coğrafik özellikleriyle filmlere konu olmuş Afrika Kıtasındaki Madagaskar; başlı başına dünyada görülmesi gereken yerler arasındayken içerisinde yer alan Baobab Bulvarı, eşi benzeri bulunmayan doğal bir güzellik niteliğinde. Yüz metreye kadar uzanan bu olağanüstü ağaçları görmek size inanılmaz bir deneyim yaşatacağından eminiz.

5- Banff Ulusal Parkı, Kanada

Louise, Moraine ve Minnewanka gibi el değmemiş güzellikteki göllere ev sahipliği yapan bu park size cennet böyle bir yer olsa gerek dedirtecek derecede güzel bir yer. Dünyanın en güzel yerleri arasında ilk ona rakipsiz girecek Kanada’da ki bu park sizlere bir rüyadaymışsınız hissi verecek.

6- Kapadokya, Türkiye

Altmış milyon yıl önce oluşan tüf yapılar sonucu ortaya çıkan harika yapılarıyla, kayaların içine konumlanmış turizm oluşumlarıyla, gün doğumuyla birlikte gökyüzünde yükselen rengarenk balonları ve ismini anlamıyla gerçekten taşıyan güzel atlar ülkesi Kapadokya Ölmeden önce görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yer alması gereken bir şehirdir.

7- Büyük Set Resifi, Avustralya

Resif kuzey doğu Avustralya’nın Queensland sahilinde bulunan Mercan Denizi’nde ki Büyük Set Resifi; Uzay’dan bile görülebilen Dünya’nın en büyük resif sistemidir. Uzaydan görülebilen bu güzelliği görmek için uzaya çıkmanıza ya da dalış yapmanıza gerek yok. Yine doğal ve eşsiz güzellikte olan Whitehaven Plajı’ndan da görebilirsiniz.

8- Halong Körfezi, Vietnam

Bakarken bile yeşiliyle ve mavisiyle sizi büyüleyecek bu körfez tropikal ağaçların, yer yer yayılan kireçtaşı adaların bulunduğu dünyadaki en güzel yerler arasında olmaya aday konumdadır.

9- Baykal Gölü, Rusya

Sibirya’nın mavi gözü olarak bilinen Dünya’nın bilinen en eski ve en derin gölü Baykal Gölü, içinizi huzurla doldurmak için sizleri bekliyor. Dünya’da tek tatlı su fok balığını bünyesinde barındıran Baykal Gölü; kışlara buza dönmesiyle birlikte oluşan sivri uçlu buz mağaraları ayrı bir güzellik olarak kendini adeta bir sergi gibi sergilemektedir.

10- Tekapo Gölü, Yeni Zelanda

Bir diğer adıyla acıbakla çiçeği olarak da bilinen pembe ve mor tonlarındaki Lupin çiçeklerinin bulunduğu Tekapo Gölü; eşsiz manzarasıyla birlikte mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu