Anne ve Çocuk

Eleştiride Cimri Övgüde Cömert Olun

 

Günlük yaşamda sıklıkla kullanılan kavramlar arasında eleştiri ve cömertlik gelmektedir. Bu iki kavram dikkatlice ayarlandığında yaşam daha kaliteli hale gelmektedir.

Toplum içerisinde pek çok insan eleştiriye açık değildir ve kendisi ile ilgili olumsuz cümleler duymaktan hoşlanmazlar. Bu durum en fazla ergenlik dönemindeki çocuklar üzerinde etkisini göstermektedir. Ergenlik döneminde sergilenen davranışlar yaşamın diğer evreleri üzerinde olumlu ve olumsuz etkilere sahiptir. Bundan dolayı özellikle anne babaların eleştiride cimri övgüde cömert olun düşüncesinden yola çıkarak hareket etmeleri gerekmektedir.

Ergenlik Dönemindeki Çocuklara Nasıl Davranılmalıdır?

Anne babalar ergen çocuklarına karşı nasıl davranacakları konusunda yetersiz bilgiye sahip olabilmektedir. Bu noktada bir uzmandan yardım almak işe yaramaktadır. Birçok uzmanın dikkat ettiği ve üzerinde durduğu konuların başında anne baba ile çocuk arasındaki ilişki gelmektedir. Bu ilişkinin yönü ergenlik döneminin sorunsuz şekilde atlatılması bakımından önem taşımaktadır.

Ergenlik dönemindeki çocukların pek fazla hoşlanmadığı durumlar arasında eleştiri gelmektedir. Çünkü ergenlik dönemi boyunca onlarda beğenilme, onaylanma ve kabul görme gibi duygular en üst seviyeye çıkmaktadır. Sergilenen davranışlar karşısında övgü içerikli sözler duymak, takdir edilmek, bir sonraki adımı atabilmesi için cesaretlendirilmek ergenlerin beklediği davranışlar arasında yer akmaktadır. Bundan dolayı anne babaların bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Ergenlik Dönemindeki Davranışlar

Ergenlik dönemindeki çocukların davranışları normalden biraz daha farklı olmaktadır. Bu nedenle anne babaların öncelikle bu durumu kabullenmeleri tavsiye edilmektedir. Unutulmamalıdır ki bu dönemde yaşanan birçok davranış geçicidir ve bir süre sonra kendiliğinden sona erecektir. Önemli olduğu nokta bu süreçte çocuğa karşı nasıl davranışlar sergilendiğidir. Ergenlik dönemindeki çocuklara karşı mümkün olduğu kadar az eleştiri yapılmalı, onlar sürekli desteklenmeli ve övülmelidir. Bu tarz durumlar çocuğun özgüveninin gelişmesi için önem taşımaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu