Gebelik

En Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir?

En Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir? En erken gebelik belirtileri arasında yer alan birçok işaret vardır. Ancak gebelik belirtileri herkeste aynı değildir.

En erken gebelik belirtileri birçok anne adayında farklılık göstermektedir. Bu belirtiler kişiden kişiye, hamilelikten hamileliğe değişmektedir. Özellikle hamilelik sürecini ilk kez deneyimleyecek olan kişiler durumu sonradan da fark edebilmektedir. Klasik olan ve zaman zaman esprilere de konu olabilen hamileliğin belirtileri baş dönmesi, bayılma ve kusma gibi nadir görülen belirtiler değildir. Ancak genel olarak şunları sıralayabiliriz:

  • Beklenen adet tarihinin gecikmesi
  • Mide bulantısı
  • İştah sorunları
  • Baş ağrısı
  • Uykuya eğilim
  • Ruh halinde değişiklikler
  • Çiş sayısının artması
  • Evde yapılan gebelik testinin pozitif çıkması

Bu belirtiler kişiye göre değişmektedir. Ancak bununla birlikte bazı anne adaylarında reglin gecikmesi olmayabilir. Bu da üstüne görme adını alır.

Adet Gecikmesi

Adet gecikmesi gebelik belirtileri arasında en bilinenidir. Çünkü bu gecikmede ilk akla gelen gebeliğin var olup olmadığıdır. Bununla birlikte vajinal akıntı ve lekelenmeler görülebilir. Bazı anneler hafif pembe akıntı şeklinde akıntı görüp adet oldum sanabilir. Ancak rutin adet olmuyorsa bu durumda gebelikten şüphe edilebilir.

Düzenli adet gören biri için birkaç günlük gecikme en belirgin gebelik belirtileri arasında yer alacaktır. Bu yüzden ilk yapmanız gereken gecikmeleri takip ederek bir ev tipi test almaktır.

Vücutta Ödem

Genel olarak vücutta ödem görülmesinin birçok nedeni olabilir. Ancak bunların ilgi çekeni gebelik şüphesi halindeki ödemlerdir. Kadık bölgesinde ve göğüslerde şişkinlik, vajinal akıntılar ve sık idrara çıkma gibi şikayetler gebeliğin belirtileri arasında olabilir. Bu durumda ödem ve şişliklerden kurtulmak istediğinizde detoks yapmak yerine bir gebelik testi alabilirsiniz. Hamilelik belirtileri birçok kadın için adet belirtilerine benzerlik gösterebilir.

Duygusal Dalgalanmalar

Duygusal gelgitler birçok kişi için gebeliğin işaretleri arasındadır. Bu durum hamilelik boyunca sürebileceği gibi, hamilelikten sonra depresyona neden olabilecek kadar ciddi olabilir. Bu durumda yapılması gereken hormonların etkisiyle yaşanan olumsuz durumlara karşı ailenin bilinçli olmasıdır. Anne adayı birçok nedenden ötürü stres yaşayabilir. Bu yüzden aile bireylerinin anlayışlı davranması gerekir. En erken gebelik belirtileri kişiye göre değişmekle birlikte belirtileri hissettiğinizde kesinleştirmek için jinekoloğunuzu ziyaret etmelisiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu