Ekonomi

En Uygun Kredi

En uygun kredi miktarını bankalar arası karşılaştırma ile temin etmek mümkün. Faiz oranı dışında masraf ve diğer kampanyalara da bakılması önemli bir detay.

 En Uygun Krediler Hangi Bankalarda

En uygun kredi  oranları için bankaların ev, ihtiyaç ve taşıt kredilerine bakılabilir.  Özellikle sene sonlarına doğru bankalar limitlerini doldurma arayışında oldukları için kredi vermeye daha eğilimli olabilir. Bu nedenle hangi dönemlerde nasıl fiyatlar değiştiğine de bakılmalıdır. Konut kredisinden bakılırsa  120 ay vade için  Halkbank %1,38, Ziraat Bankası %1,38, Yapı Kredi %1,45, ICBC Turkey  %1,45 oranında kredi vermektedir.  İhtiyaç kredisinde de 48 aya kadar vadeyle QNB FinansBank-%1,79, Ziraat %1,67, Vakıf Bank- %1,66 oranlarına sahiptir. Araç kredisinde İş Bankası- %1,73, ING Bank %1,74 oranlarına sahiptir.

Kredi Çekmek İçin Ne Gerekli

Bankadan kredi çekmek için bazı şartların yerine gelmesi gerekmektedir.   Bunlardan en önemlisi gelir belgesi göstermektir.   Bu belge bir kurumdan alınamıyorsa bu durumda kira gibi başka türlü gelir de gösterilebilir. Gelir belgesinin ayrıntıları banka tarafından size aktarılmaktadır.  Gelir dışında önemli diğer konu da kredi notudur. Bankalarla eskiden ne gibi geçmişinizin olduğuna bu şekilde bakılır ve  eğer risk içeren durumlar varsa, önce kredi notunuzu yükseltmeniz gerekebilir. kredi notunu etkileyen bazı faktörler, geç asgari ödemeler, uzun süre asgari ödeme yapılması ve tam borcun ertelenmesi, sık şekilde bankalardan kredi çekmeyi istemek ve bunların kabul edilmemesi gibi etkenlerdir. Bankalar ayrıca bazı hallerde geliriniz yüksek olsa bile borç miktarı uzun süre devam edecekse  kredi vermeyebilir. Bu gibi haller  de önemlidir. yani geri ödemeyi engelleyen her türlü duruma bakılacaktır.  Belil bir oranda size para kalması gerekmektedir. Banka kredisi çekmeden önce kişilerin hesaplarını da iyi yapmaları gerekir.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu