Güzellik

Ergende Duygusal Değişimler

Ergenlerin anlık üzüntü, mutsuzluk ve içine kapanmaları depresyon belirtisi olarak algılanmamalıdır. Belirtiler sürekli etrafına zarar veren bir hal alırsa, derslerini, aile içi yaşantısını etkilemeye başlarsa depresyondan bahsedilebilir. Tedavi edilebilir bir hastalık olan depresyon yaşanan negatif olaylar, iletişim eksikliği, genetik veya aileden birinin kaybıyla ortaya çıkabilir. Ergen iki haftadan uzun bir süre depresif davranıyorsa bir uzmana başvurulmalıdır.

Ergenlerde depresyon tedavi edilmezse sigara, alkol kullanımı, madde bağımlılığı hatta intihar girişimine kadar ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Toplumda her türden ekonomik düzeydeki ailede ergen intiharları görülmektedir. Kalıtsal olduğuna dair kesin bir bilgi olmamakla birlikte intihar eğilimine bazı ailelerde daha sık rastlanmaktadır.

Ebeveynin Rolü

Yaşanan sorunları görmezden gelme ebeveynler tarafından yapılan en yaygın hatadır. Üstünü örtmek sorunu katlanarak arttırır. Sanılanın aksine intihar eğilimi olan ergenle bu konuyu konuşmak saplantı haline gelmişse uzmanla görüşmek yararlıdır. Ergen yazılar yazarak, vücudunun çeşitli yerlerine kesici aletlerle zarar vererek, ilaçlara karşı aşırı ilgi veya ateşli silahlara merak salarak intihar fikri ile ilgili ipuçları verir. Ebeveynler bu dönemde dikkatli ve gözlemci olmalıdır.

Ergende yaşanan bir başka psikiyatrik bozuklukta anoraksıya denilen psikiyatrik bozukluktur. Ergen değiştirilemez biçimde şişman olduğu inancına sahiptir. Beden görüntüsüne ait algısı bozulmuştur. Kızlarda daha sık rastlanan bu hastalıkta ergen çok zayıf bile olsa kendini şişman görür. Bu hastalık diyet yapma ile başlar ve kilo kaybı arttıkça kilo vermeye yönelik davranışları artar. Elbette medyanın ve toplumun zayıf olma saplantısı bu hastalığı tetiklemektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu