Dekorasyon

Ev Dekorasyonunda Perdelerin Önemi Nedir?

Ev Dekorasyonunda Perdelerin Önemi Nedir? Eviniz için perde seçimi yaptığımızda özellikle doğru renk seçiminin yapıldığından emin olmanız gerekmektedir. Perdeler özellikle görsellik açısından oldukça büyük bir alanı sahiptirler. Bu sebep ise perdeleriniz de kullanacağınız renk ve desen türü önemlidir.

Ev Dekorasyonunda Perdelerin Önemi Nedir? Perde seçimi yaparken özellikle duvar ve mobilyalarınız da uygun olmasına özen göstermesi gerekir. Özellikle her dönem geçerliliğini koruyan renk ve desenler en çok tercih edilen modellerdir. Böylelikle perdeleri sıklıkla değiştirmek zorunda kalmazsınız. Perdelerinizi uzun bir dönem kullanmak istiyorsanız duvarınız ve mobilyalarınız ile uyumlu renk tonları tercih edebilirsin pastel ve açık tonlar her dönem kullanılan perde modelleridir.

Perde Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Perde seçimi yaparken özellikle doğru kumaş seçimi yapmanız çok önemlidir. Çünkü perdeler hemen hemen her tür kumaştan üretilmektedirler. Burada dikkat etmeniz gereken temizliğinin kolay olması ve maliyeti az bir perde seçimi olacaktır. Ağır kumaş tercihleri odaya güneş ışığını daha çok keserken soğuk yerlerde daha iyi bir tercih olacaktır. Sıcak yerlerde yaşayan kişiler ise daha hafif kumaşları tercih edebilirler. Kumaş tercihlerinde İpek, pamuk, keten, kadife, tül ve polyester olmak üzere birçok çeşit vardır.

Özellikle perde seçimi yaparken perdeleriniz üzerindeki desenler de oldukça mühimdir. Genel olarak evinize düz mobilyalar hâkim ise desenli perdeleri tercih edebilirsiniz. Ancak eşyalarını oldukça desenli ve karmaşık ise daha düz perdeleri tercih etmenizde fayda vardır. Yine duvar kağıtlarımız desenli ise düz perdeler ilk tercihiniz olmalıdır.

Özellikle bulunduğunuz ortama göre perde tercihi yapmanız da önemlidir. Örneğin mutfağınıza storlar tercih edebilirsiniz. Günümüze gelen olarak birçok kesim mutfağına stor perde tercih etmektedir. Mutfağınız da kullanacağınız stor perdeler hem kullanışlı hem de daha modern bir hava katacaktır. Oturma odanıza ve yatak odanıza daha uzun tüller tercih edebilirsiniz.

Perdelerini de mi boyutu da ortamdaki bütünlüğü sağlamak açısından önemlidir. Özellikle pencerelerinizi önünde herhangi bir mobilya veya bir aksesuar yok ise perdelerinizi boydan boya tercih etmeniz daha şık bir görünüm yakalamanızı sağlayacaktır. Ancak tenceremizin önünde mobilyalar koltuklar var ise daha kısa modeller de tercih edebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu