Yaşam

Ev Yapımı Doğal Öksürük Şurubu Nasıl Yapılır?

Ev Yapımı Doğal Öksürük Şurubu Nasıl Yapılır? Havaların soğumasıyla birlikte hastalıklar çoğalmaya başlıyor. Bu aylar özellikle grip ve nezle gibi hastalıkların ayıdır. Yaşanan hastalık sürecinde boğaz ağrıları ve öksürük yaşanabiliyor. Öksürük problemi olanlar için evde öksürük şurubu hazırlanması doğal olarak kullanılmasını ve yüksek etki elde edilmesini sağlamaktadır.

Ev Yapımı Doğal Öksürük Şurubu Nasıl Yapılır? Grip veya nezle durumunda devamlı olarak öksürük problemi yaşanabilir. Rahatsızlık vermesi nedeniyle özellikle öksürüğü kısa süre içerisinde çözülebilmesi için ev yapımı doğal öksürük şurubu kullanımı istenildiği gibi yüksek etki sağlamaktadır. Her zaman ilaç kullanmak yerine doğal tedavi seçeneklerini tercih etmek isteyenler için kullanılabilecek çok sayıda farklı karışım bulunmaktadır. Doğru malzemelerin birlikte kullanılması özellikle istediğiniz gibi vücutta oluşan rahatsızlıkların kısa süre içerisinde çözülmesini sağlayabilir. Evde öksürük şurubu hazırlamak isteyenler bunun için özellikle tarife uygun şekilde yapacakları işlemler doğrultusunda kısa süre içerisinde şurubu hazırlayarak kullanmaya başlayabilirler. Farklı nedenlerden dolayı yaşanacak olan öksürük problemi için doğal öksürük şurubu kullanılması özellikle herhangi bir yan etki oluşturmadan kısa süre içerisinde öksürük sorununun çözülmesini sağlayabilir. Kuru öksürük ya da hastalıklarla birlikte gelen öksürük için etkili olmaktadır.

Doğal Öksürük Şurubu Tarifi

Doğal olarak evde hazırlanacak olan öksürük şurubu özellikle ilaç kullanmak istemeyenler için öksürük sorununun çözülmesini sağlamaktadır. Evde rahatlıkla bulabileceğiniz malzemelerle yapılacak olan karışım kısa süre içerisinde yüksek etki sağlamaktadır. Malzemeler

  • 1 adet orta boy kuru soğan,
  • 2-3 diş sarımsak,
  • 1 adet limon suyu,
  • 1-1,5 su bardağı su,
  • 3-4 yemek kaşığı bal,
  • 3-4 adet karanfil,
  • 1 çay kaşığı toz zencefil.

Hazırlanışı Evde rahatlıkla hazırlanacak olan ev yapımı öksürük şurubu için ilk aşamada 1,5 su bardağı suyun kaynatılması gerekmektedir. Kuru soğan ve sarımsakları kabukları soyularak güzelce yıkandıktan sonra minik minik doğranmaktadır. Kaynayan suyun içerisine eklenerek bir süre bekletilmektedir. Daha sonrasında su solmaya bırakılarak süzgeç yardımıyla içinde bulunan parçaların alınması sağlanır. Elde edilen su içerisine limon suyu, bal, zencefil ve tarçın eklenir. Karanfil tanelerinin toz haline getirilmesi sağlanarak karışıma eklenmesi ile hazır hale getirilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu