Moda

Gebelik ve Psikoloji

Gebelik ve Psikoloji

 

Hamileliğin orta çıkışında yaşanan bir takım önemli sorunlar mevcuttur. Bu sorunlar anne adayının ve bebeği için önemli olsa da aynı zamanda aile yaşamı içinde çok önemlidir bu sorunların fark edilmesinde.

Çiftler istenmeyen çocuk yapmaları halinde aile içerisinde oluşabilecek bir takım sorunlara sebebiyet verebilmektedirler.  İstenmeyen çocukların dünyaya gelmesi veya daha gelmemesi durumunda anne karnında iken bir takım sorunlar meydana gelebilmektedir.

Bu sorunlar genel anlamda anneyi başta olmak üzere bebeğin de sağlığını ciddi anlamda etkilemektedir.  Hamilelik sürecinde meydana gelen belirsizlik,  anne adayının ve baba adayının psikolojik durumunda çok etkili olmuştur.  İstenmeyen çocuk yapmaları anında aileler, ev içerisinde de önemli ölçüde huzursuz ve mutsuz olma durumuna kadar gelebilmektedirler. Bunu ile beraber psikolojik açıdan ciddi sorunlar yaşanabilmektedir.

Annenin çocuğuna tam anlamı ile sahiplenmemesi özellikle gebelik döneminde ve onu istenmeden yaptıkları için kendini suçlaması halinde, anne adayının bu durumun devamı halinde zor bir duruma gelebilmesine zemin hazırlamaktadır.

Anne adayının bir takım kaygıları mevcuttur. Bu kaygılar karşısında yeterli desteği alamaması halinde, psikolojik açıdan önemli ve ciddi bir duruma gelebilir. Anne adayının psikolojisine en iyi desteği ailesi ve çevresi yapması gerekmektedir. Aksi halde psikolojik destek almayan anne adayları, gebelik döneminde çocuğa ve kendine zarar verebilecek bir hal alabilir. Bunun önüne geçmek için gereken önlemin alınmasında yarar vardır.

Annenin kaygılarından biri, bebeğin doğumundan sonra bakımı ve maddi açıdan imkânların yeterli olup olmadığı. Ve doğumdan önce de en önemli kaygılardan biride anne adayının doğumdan korkması olmuştur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu