Teknoloji

Geleceğin Tüketim Anlayışını Etkileyecek Teknolojiler

Geleceğin Tüketim Anlayışını Etkileyecek Teknolojiler! Deloitte tarafından gerçekleştirilen bir rapor yayımlandı. 2022 senesinin tüketici ürünlerine dair sektör görünümü adındaki bu raporda, önümüzdeki senelerde insanların tüketim anlayışına yön verecek ve insanların alışkanlıkları ile anlayışını kökünden sarsacak teknolojik gelişmelere değinilmektedir. Rapor, günümüzde yaşayan ve yıllık bir milyar dolar ve üstünde gelire sahip olan insanlar arasında gerçekleştirilmektedir.

Geleceğin Tüketim Anlayışını Etkileyecek Teknolojiler! Bu yüz üst düzey yönetici konumundaki insan, yiyecek içecek gibi konular başta olmak üzere, ev eşyaları ile giyim ve kişisel bakım şirketlerinde çalışmaktadır. Anket usulü hazırlanan sorulara cevaplar vererek bir rapor tutulmaktadır. Tüketici ürünlerine dair sektör üstünde ilerleyen zaman dilimi içerisinde etkin ve önemli rol oynayacağı iddia edilen teknolojilere de yer verilmektedir.

Dijital Ürünler

Blok zincir olarak isimlendirilen blockchain teknolojisi sistemi, ilerleyen zaman diliminde teknolojik gelişmelerin yoğun olarak kullanıldığı bir sisteme dönüşmeye aday konumda bulunmaktadır. Sistemi kullanan ve sistemden güç alan metaverse gibi platformlar, adından sıkça söz ettirecek gelişmeler olarak kaydedilmiş görünmektedir. NFT token gibi kripto para birimleri, değiştirilemeyen özellikleri ile yeni nesil teknoloji olarak blockchain sisteminde varlıklarını sürdürmektedir.

Sistemde rekabetin kaynağını teşkil edecek tüm teknolojik gelişmeler, geleceği şekillendireceği ifade edilmektedir. Kripto para birimlerinden, dijital oyunlara kadar sistem bir çok dijital ürüne zemin hazırlamaktadır. Rapordaki yüz önemli konumdaki insanlar, bu teknolojik gelişmelerin geleceğin tüketici anlayışını da tüketici ürünleri sektörünü de yönlendireceği ve bu gelişmelerle mecburi bir uyuma gideceği görüşünü sunmaktadır.

Otomatik Satın Alma

Raporun oluşumuna katkı sunan yüz insandan yetmiş yedisi, ilerleyen on sene zarfında tüketim ürünlerinin hızlı bir şekilde ve otomatik olarak yenileneceğini iddia etmektedir. Yapay zeka araçları kullanılarak tüketici ile doğrudan iletişim sağlanacağı, bunun da DTC aracılığı ile perakende satışı durduracağı görüşünü savunmaktadır. Yapay zeka araçlarının tüketici insanlara teklifler sunacağı görüşünü savunmaktadırlar.

Teknolojik İmalat ve Tüketim Sonrası

Tedarik zincirinin kısalması ile 3D yazıcı gibi teknolojik etkenler, üretim aşaması ile tüketici arasındaki mesafeyi sıfırlaya bileceği konuşulmaktadır. Kısalan mesafede, ürün ile tüketici buluşmasından özel ürünler dahi çıkacağı görüşü savunulmaktadır. Sonraki aşamada tüketici, sürdürülebilir özellikli satın alma kararı almasına neden olacağı ve hükumetlerin de bu doğrultuda ekonomiyi yönlendireceği ifade edilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu