Sağlık

Gıda Boğulmalarında Uygulanabilecek İlk Yardım Yöntemleri

Gıda Boğulmalarında Uygulanabilecek İlk Yardım Yöntemleri nelerdir? Hemen hemen her çocuğun başına gelen kısmi boğulmalar ilerleyen süreçte önemli sağlık problemlerini tetiklemektedir. Boğulmalara en çok neden olan katı gıdalar ise solunum sistemi açısından büyük riskler taşır.

Gıda Boğulmalarında Uygulanabilecek İlk Yardım Yöntemleri nelerdir? Özellikle ufak yaştaki çocuklarda sıklıkla görülen bu durum ilk yardım gerektiren ve acilen müdahale edilmesi gereken durumlardan birisidir. Boğulma durumunda olan çocuğa ilk yardım yaparak yaşayacağı birçok sağlık problemini önlemiş olabilirsiniz. Ülkemizde birçok sağlık kuruluşu bu konuda kısmi eğitim verdiği gibi önemli uyarılarda bulunmaktadır. Boğulma vakasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus ilk yardım yapılabilmektir. Bu gibi durumlarda ilk yardım yapmak en önemli hususlardan birisidir.

Çocuklarda Gıda Boğulmalarına Dikkat!

Gıda boğulmalarına imkan vermemek adına küçük yaştaki çocukların ağzına sokabileceği türden katı gıdaları uzak yerlerde tutmak önemli bir husustur. Küçük yaştaki çocukların hemen hemen her nesneyi ağzına soktuğunu ve onlarla oynadığını düşünürsek katı gıdalarında bu grupta önemli bir rol oynadığını ve tehlike arz ettiğini görebiliriz. Tehlikeli durumlar yaşanmaması adına yapılabilecek en önemli eylem bu gibi nesnelerin uzak noktalarda muhafaza edilmesi ve çocuğa verilecek katı gıdaların kontrollü bir şekilde verilmesi gerekir. Bu tür konularda eğitim alınması gerektiği ve çocukların beslenme şekilleri konusunda araştırma yapılması gerektiği de önemli bir gerçektir. Bu nedenle çocuk sağlığı konusunda birçok sağlık kuruluşu eğitim vermektedir.

İlk Yardım Yöntemleri

Gıda boğulması anında uygulanabilecek çeşitli ilk yardım yöntemleri bulunmaktadır. Bunların birçoğu bilinen yöntemler olduğu gibi yaş gruplarına göre farklılık gösteren eylemleri de kapsayabilmektedir. Fakat önemli olan nokta boğulma anında hızlı olmaktır. Bununla birlikte yapılabilecek ilk müdahaleler şu şekilde sıralanabilir;

  • İlk aşamada boğulan kişinin farkına varılmalıdır. Boğulan kişiler konuşma güçlüğü çektiği gibi nefes alışverişi sağlayamaz. Aynı zamanda gürültülü nefes alarak bilinçsiz eylemlerde bulunabilir.
  • Boğulan kişiler ilk aşamada öksürür ve dudaklarıyla birlikte ciltleri morarmaya başlar.
  • Boğulma durumuna müdahale etmede geciktiğiniz takdirde kişinin bilinci kapanır. Ancak bilinci açık olan bir kişiye müdahale etmek için geç kalmış sayılmazsınız.
  • Boğulmakta olan kişinin iyi olup olmadığını anlamak için durumu gözlemlenmelidir. Eğer kişi size herhangi bir şekilde yanıt veremiyorsa arkasına geçerek sırt bölgesine hafif bir şekilde 5 kez vurmalısınız.
  • Çevrenizde bulunan kişilere 112’yi aramaları gerektiğini söylemelisiniz.
  • Sırta vurduğunuz halde yabancı cisim çıkmıyorsa bir elinizi yumruk şekline getirip göğün kemiklerinden kemiğin karın ile birleştiği yere basınç uygulamalısınız. Bu basınç kişinin boğazında kalan parçanın dışarı çıkmasına neden olacaktır.
  • Çevrede ilk yardım bilen birisi varsa ondan yardım almanız gerekebilir. İlk yardım uygularken bir yandan bu gibi durumları kontrol etmelisiniz.

Tüm bu işlemlerin ardından kişinin boğazına kaçan yabancı cisim çıkarılmış olacaktır. İkinci müdahale ise hastanede uygulanabilir. Boğulma anından odaklanmanız gereken tek şey boğulan kişinin sağlıklı solunum yapabilmesini sağlamaktır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu