Güzellik

Güneş Lekesinden Nasıl Kurtulurum?

Güneş günün belirli saatlerde farklı renklerde yer alabilmektedir. Güneş lekesi güneşe sürekli olarak maruz kalan cilt bölgelerinde yer almaktadır. Güneş lekesi özellikle burun, yanaklar ve ellerinizin arkasında görünmektedir. Bu lekeler hafif kaşıntıya neden olabilmektedir. Bununla beraber pul pul ya da kaba bir cilt lezyonu şekiller ortaya çıkabilir. Peki, güneş lekesinden kurtulma yöntemleri nelerdir? Cildiniz üzerinde bulunan güneş lekeleri, güneşin ultraviyole (UV) ışınlarına doğrudan ve uzun süre maruz kalınmadan kaynaklanmaktadır. Hassas teni olan kişilerde güneş lekesi olma olasılıkları daha yüksek görülmektedir. Bazı insanların güneş alerjileri yer almaktadır. Bu durumda güneş lekelerinin artmasına neden olabilmektedir.

Güneş Lekeleri Nasıl Önlenir?

Güneş ışınlarına maruz kalmak en yaygın neden olmasından dolayı güneş ışığına maruz kalma süresini azaltmak koruyucu bir önlem olabilir.

Yumuşak Dokunuşlar Yapın

Temizleme fırçası kullanarak yüz fırçalamayı ya da ev içerisinde mikron iğnesi kullanmayı bırakmanız gerekir. Vücut üzerinde uygulanacak agresif sürtünme yaratabilir bu durum melanin hücrelerine zarar verebilmektedir. Cildin aşırı ısınması pigment hücrelerinin yerleşmesine sebep olmaktadır. Cildin iç sıcaklığını artırabilecek buhar odaları ve saunadan kaçınmanız gerekmektedir.

Hızlı Hareket Edin

Güneş lekeleri oluşmadan önce güneş olduğu sırada çabucak hareket etmek son derece önemlidir. Deri hücrelerinin bir belleği bulunmaktadır. Bu yüzden geç kalırsanız onlardan uzaklaşmanız uzun sürmektedir.

Makyaj Uygulamaları

Özellikle renk değişimine eğilili cilt tipleri konusunda, gündüz saatlerinde makyaj yapmamanız gerekir. Bununla beraber makyaj yapmak zararlı UV ışınlarına karşı koruyucudur.

Güneş Kremi Kullanın

Dışarıya çıkmadan önce, cildinizin zararlı ışınlardan korumak için sağlamak için, her gün en az 15 SPF deresi bulunan bir güneş koruyucu kremi uygulamanız uzmanlar tarafından sizlere önerilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu